04 Май 2024събота17:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 80

автор:Дума

visibility 232

Международен ден на здравето. Чества се от 1950 г. в над 190 страни по света. На тази дата през 1948 г. влиза в сила уставът на Световната здравна организация, решение за чието създаване е взето от ООН две години по-рано. През 1964 г. за първи път денят започва да се празнува у нас като Ден на здравния работник. Днес празник има и Медицинският университет в София.

Празник на община Струмяни. Отбелязва се от 1999 г. На тази дата Струмяни става център, обединяващ останалите по-малки селища. Струмяни е образувано през 1970 г. от сливането на гара Огражден и село Микрево. Общината се намира в Югозападна България и е част от област Благоевград. В състава й има 21 населени места с общо население 5885 жители към края на м.г.

1795 - метърът става мерна единица. На тази дата за първи път в Париж официално се въвежда метричната система. В България това става близо век по-късно - на 19 март 1889 г. влиза в сила Закон за мерките и теглилките. Той е променян нееднократно. От 1910 г. страната ни се присъединява и към Международната конвенция за метъра.

1906 - Везувий изригва и разрушава Неапол. Вулканът се извисява на височина 1277 м над морското ниво, близо до Неаполитанския залив, Италия. Кратерът му е с дълбочина 217 м и обиколка 1400 м. Диаметърът на основата му е над 3 км. Везувий е изригвал периодично в продължение на повече от 12 000 години. Днес над кратера се издигат тънки ленти дим, а по склоновете му има пукнатини, през които прониква горещина, достатъчна да се запали лист хартия. През XX в. са регистрирани шест големи изригвания на вулкана. Най-известното обаче е през 79 г., унищожило градовете Херкулан и Помпей.

1927 - ражда се Мерсия Макдермот, английска историчка и писателка. Чуждестранен член на БАН от 1987 г. и доктор хонорис кауза на СУ от 2007 г. През 1947 г. идва за първи път в България, а през 1948 г., по време на международна бригада край язовир "Копринка", се запознава с бъдещия си съпруг. От 1962 до 1989 г. с кратки прекъсвания живее и твори в България. Най-известната й книга, свързана с нашата страна, е за Левски - "Апостолът на свободата", посветена "на българския народ, който ми даде повече, отколкото мога да му се отблагодаря".

1939 - ражда се Франсис Форд Копола, американски режисьор и сценарист. Световноизвестен най-вече с трилогията "Кръстникът", както и с епичния филм за Виетнамската война "Апокалипсис сега". Носител на множество награди и номинации. Дъщерята на Копола - София, върви по пътя на баща си. Нейният филм "Изгубени в превода", на който Франсис Форд Копола е продуцент, печели "Златен Глобус" и "Оскар".

1957 - открит е Държавният сатиричен театър в София. Ръководител е големият български режисьор и педагог Стефан Сърчаджиев, а идеята за създаването му е от есента на 1956 г. Първото представление "Баня" се играе в салона на филиала "Васил Кирков". От участвалите в него актьори в театъра остават само Стоянка Мутафова и Георги Калоянчев. Към тях се присъединяват Татяна Лолова, Пенчо Петров, Жени Филипова, Георги Парцалев, Енчо Багаров, Димитър Георгиев - Пушкин, Леда Тасева, малко по-късно и Нейчо Попов, Григор Вачков и Никола Анастасов. От 1989 г. Сатиричният театър носи името "Алеко Константинов".

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ