02 Юни 2024неделя07:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 90

автор:Дума

visibility 157

1775 - започва Американската война за независимост. В началото е битка между Кралство Великобритания и тринадесетте бивши британски колонии на американския континент, а в края - война, завладяла американския и европейския континент. Има значими последствия. Появява се независима нация, основана от европейски колонисти извън Европа. През 1787 г. тринадесетте щата приемат конституция, чрез която влизат в сила принципите в Декларацията за независимостта: народът е провъзгласен за върховен суверен; изпълнителната власт е поверена на президент, а законодателната - на парламента или конгреса; всеки щат запазва институциите и независимостта си в рамките на федерацията. Първият президент е Джордж Вашингтон (на снимката), от 1782 до 1789 г.

1863 - в Свищов се ражда Цветан Радославов, автор на националния ни химн (умира 1931 г.). Интелектуалец, общественик, просветен деец. Доктор по философия и магистър на изящните изкуства. През 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец, композира песента "Горда Стара планина", която през 1905 г. е обработена от композитора Добри Христов, а през 1964 г. се превръща в химн на България. Смята се, че за написване на мелодията Радославов използва известното в родния му край Свищовско хоро.

1881 - умира Бенджамин Дизраели, английски държавник (р. 1804 г.). Два пъти министър-председател на Великобритания, един от най-видните идеолози и ръководители на Консервативната партия за времето си. Политическите му виждания имат важно значение за българите в средата на ХIХ в. - Дизраели се стреми да затвърди влиянието на империята в Цариград. Политиката му е да защитава целостта на Османската империя и да се обявява срещу националноосвободителните движения на балканските народи. Затова и оправдава жестокостите на турците при потушаването на Априлското въстание през 1876 г. Един от главните инициатори за свикването на Берлинския конгрес през 1878 г. и за ревизията на Санстефанския мирен договор.

1894 - умира Сава Доброплодни, книжовник, театрален деец, общественик и учител (р. 1820 г.). Получава образование в Цариград, учителства в Котел и Шумен. Той е сред първите и най-изтъкнати учебникари от този период. На 15 юли 1856 г. осъществява представянето на първата драматургична творба в България - побългарената комедия (по гръцкия писател Хурмузис) "Михал Мишкоед", с която поставя началото на българския театър.

1906 - умира Пиер Кюри, френски физик (р. 1859 г.). Нобелов лауреат през 1903 г. заедно със съпругата си Мария Кюри. Двамата изследват съвместно явлението радиоактивност, открито от Анри Бекерел. Сред научните му достижения са откриването на пиезоелектричния ефект, както и на новите химични елементи полоний и радий. Загива при нелеп инцидент - пресичайки улицата, се подхлъзва и попада под конски впряг.

1971 - СССР изстрелва "Салют-1" - първата в света космическа станция. Първият й екипаж е изстрелян със "Союз-10", но не успява да се скачи заради проблем със скачващия механизъм. Вторият екипаж е изстрелян със "Союз-11" и остава на борда на станцията 23 денонощия. "Салют-1" навлиза обратно в атмосферата на Земята на 11 октомври 1971 г. и е потопена в Тихия океан.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ