06 Май 2024понеделник04:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 98

автор:Дума

visibility 143

311 - създаден е Едиктът на толерантността. От Сердика съимператор Галерий издава първообраза на едикта, прогласен две години по-късно и от Константин Велики в Медиоланум (дн. Милано). Елена, майката на Константин Велики, е родена в Сердика, а самият той казва: "Сердика е моят Рим!" Едиктът е създаден на територията на днешна София и с него се разрешава проблемът с преследването на християнството и другите религии в Римската империя.

1887 - в Перник се ражда Темелко Ненков, политик и синдикален деец (умира 1925 г.). Заради участието си в стачката на пернишките миньори през 1906 г. е уволнен от мините и известно време работи във Военния арсенал в София. Срещата с Георги Димитров му повлиява да стане член на БКП. През 1907 г. се връща на работа в Перник като миньор. Оглавява миньорска стачка през 1919 г., за което е изправен пред военен трибунал. Народен представител от БКП през 1919 и 1920 г. По време на априлските събития (1925) е арестуван и убит.

1923 - в София се ражда Юри Буков, един от големите пианисти на Европа (умира 2006 г.). Започва кариерата си от 1947 г. като солист в Западна Европа. Живее в Париж. Изнася концерти на петте континента. Записва над 30 албума. Лауреат на международни конкурси в Париж, Брюксел, Женева. Награден с орден "Стара планина" I степен.

1973 - президентът Ричард Никсън поема отговорност за подслушването в "Уотъргейт".  Аферата е свързана с незаконни действия на Комитета на Републиканската партия по време на избирателната президентска кампания през 1972 г. в САЩ. Представители на щаба на Никсън се опитват да монтират подслушвателно устройство в щаб-квартирата на Демократическата партия в хотел "Уотъргейт" във Вашингтон. На 27 юли 1974 г. Конгресът открива процедура на импийчмънт на избрания за втори мандат Никсън. Той не успява да докаже убедително, че няма нищо общо с аферата, и подава оставка.

1981 - Христо Проданов изкачва връх Лхотце. Така става първият българин, изкачил осемхилядник. Лхотце (на снимката) се намира на границата между Тибет и Непал, близо до Еверест. На 30 април 1981 г. в 13,55 ч. Проданов се изкачва на върха сам и без кислороден апарат по опасния и труден Кулоар на Райс. Денят е исторически за българския алпинизъм. Още на стр. 12

1989 - умира Серджо Леоне, италиански режисьор (р. 1929 г.). Известен със своите "спагети-уестърни" - филми за Дивия запад, заснети в Европа с американски актьори в главните роли и с епичната музика на майстори като Енио Мориконе за фон. Леоне режисира самостоятелно едва седем филма, но поне пет са култови - "За няколко долара в повече", "Добрият, лошият и злият", "Имало едно време на Запад" и др. Последният му проект е филм за блокадата на Ленинград, който не се осъществява заради ненавременната му смърт от инфаркт.

2007 - умира Гриша Островски, български актьор и режисьор (р. 1918 г.). Роден е в Париж, но кариерата му е свързана с редица наши театри - Народния, Младежкия, Сатиричния, на Българската армия и др. Професор във ВИТИЗ, зам.-ректор. Удостоен с награди за педагогическата си дейност, носител на множество отличия и призове. Незабравими са театралните му постановки по произведения на Шекспир, Илф и Петров, Ибсен, Радичков и др., както и режисираните от него филми като "Петимата от "Моби Дик", "Мъже в командировка", "Отклонение" и др.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1679

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1656

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1495

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1781

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1940

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1625

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1855

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1624

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1777

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ