01 Ноември 2024петък01:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 145

автор:Дума

visibility 602

1577 - ражда се Петер Паул Рубенс, фламандски художник и учен (умира 1640 г.). Известен бонвиван и светски лъв, той е успявал да се занимава с архитектура, философия, литература, чужди езици, дипломация, живопис. Често бил изпращан на официални мисии в други страни, приеман от тогавашните силни в Западна Европа за главен специалист по примирията. Наблюденията си излага в отделен труд, който и днес може да служи като учебник за миротворци и пиар специалисти.

1712 - ражда се Жан-Жак Русо, френски писател и философ (умира 1778 г.). От позиците на деизма осъжда официалната църква и религиозната нетърпимост. Обявява се против социалното неравенство и деспотизма на кралската власт. Държавата според него може да възникне само в резултат на договора на свободни хора. Идеите му оказват съществено влияние върху обществената мисъл и литературата в много страни.

1919 - подписан е Версайският договор. Той официално слага край на Първата световна война между победителите от Антантата - Великобритания, Франция, Русия, САЩ и техните съюзници, и победените - Германия, Австро-Унгария, Османската империя и България. Договорът е подготвен на Парижката мирна конференция, която работи от януари 1919 г. под председателството на френския министър-председател Жорж Клемансо. Влиза в сила на 10 януари 1920 г.

1946 - произведен е първият автомобил "Победа". През февруари 1943 г., след победата при Сталинград по време на Втората световна война, Горковският автомобилен завод (ГАЗ) получава правителствена поръчка за разработка на нов лек автомобил. "Победа" е родоначалникът на следвоенното поколение автомобили с марка ГАЗ. За 12 години са направени 235 999 автомобила в чест на победата във Великата Отечествена война.

1981 - умира Тери Фокс, канадски атлет и активист в борбата с рака (р. 1958 г.) През 1980 г., след като ампутират единия му крак над коляното заради рак на костите, решава да покаже, че болестта не може да го сломи и да събере 1 млн. долара за изследвания в областта на рака. Така започва "маратонът на надеждата". Фокс пробягва по 42 км на ден. На 143-тия ден състоянието му се влошава, а зад гърба му са 5373 км. Година по-късно умира. Сумата, която събира с бягането си, е 24 млн. долара. Към днешна дата името Тери Фокс е събрало над 500 млн. долара за борба с рака. "Маратонът на надеждата" се провежда всяка година и продължава да събира пари за каузата.

1991 - разпуснат е Съветът за икономическа взаимопомощ (СИВ). Междуправителствената организация за многостранно икономическо сътрудничество на социалистическите страни е създадена на 5 януари 1949 г. Договорът за дружба, сътрудничество и взаимна помощ, известен като Варшавския договор, е подписан на 14 май 1955 г. във Варшава (Полша) от Албания, България, ГДР, Полша, Румъния, СССР, Унгария и Чехословакия. На 28 юни 1991 г. в Будапеща (Унгария), по време на 46-ата последна сесия на СИВ, е подписан протокол за закриването му.

1992 - умира Михаил Тал, латвийски шахматист (р. 1936 г.). Осмият световен шампион по шах, най-младият за времето си. Научава се да играе шах на 8-годишна възраст, а на 16 става национален майстор. Известен е с атакуващия си стил. По време на игра гледал противниците си в очите и измислял някои от най-великите жертви и тактики в шахматната игра.

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ