13 Март 2026петък00:29 ч.

Памет

Датата

/ брой: 44

автор:Дума

visibility 2810

1872 - УМИРА АНГЕЛ КЪНЧЕВ, РЕВОЛЮЦИОНЕР (Р. 1850 Г.). Активен участник в национално-революционното движение, помощник на Васил Левски. Разгръща широка дейност в Северна България. На 5 март 1872 г. прави опит да се прехвърли тайно в Румъния, но е издаден. За да не бъде заловен жив, сам слага край на живота си.

 

1915 - РАЖДА СЕ ВЕНКО МАРКОВСКИ, БЪЛГАРСКИ ПОЕТ, ПИСАТЕЛ И ДРАМАТУРГ (УМИРА 1988 Г.). Основоположник на македонската литература. Истинското му име е Вениамин Миланов Тошев. През 40-те години на миналия век попада под влиянието на коминтерновския македонизъм в Скопие, но се обявява срещу този "нечуван и невиждан геноцид". През 1956 г. е осъден и изпратен за 5 години в концлагера "Голи оток". През 1965 г. напуска Скопие и се преселва в София, отстоявайки до края на живота си своя български корен и съзнание. Автор на десетки книги, написани на български и на скопско-велешки диалект.

1927 - ИЗЛИЗА БР. 1 НА В. "РАБОТНИЧЕСКО ДЕЛО". Орган на Българската работническа партия, от 1948 г. - на БКП. Излиза от 1927 до 1990 г., първоначално като седмичник. Забранен след Деветнайсетомайския преврат. От 1935 г. до 9 септември 1944 г. излиза нелегално. През 1938 г., при сливането на БРП и БКП, онаследява "Работнически вестник". Трибуна на социалистическите и левите идеи. През 1990 г. "Работническо дело" се преименува на ДУМА.

1943 - УМИРА СИРАК СКИТНИК, ПИСАТЕЛ (Р. 1883 Г.). Рожденото му име е Панайот Тодоров Христов. Съредактор на сп. "Златорог", драматург на Народния театър, от 1935 г. до смъртта си - главен ръководител на Радио "София". Председател (1927) на дружество "Родно изкуство", пръв председател на Съюза на дружествата на художниците (дн. СБХ). Ярка фигура в междувоенното българско изкуство.

1953 - УМИРА ЙОСИФ ВИСАРИОНОВИЧ СТАЛИН, СЪВЕТСКИ ПОЛИТИК (Р. 1878 Г.). Член на болшевишката партия и политически лидер на СССР, генерален секретар на ЦК на КПСС и председател на Съвета на министрите на СССР, два пъти Герой на Съветския съюз, генералисимус. Броят на жертвите на режима му е оценяван различно, но повечето историци говорят за между 4 и 10 милиона.

1966 - УМИРА АННА АХМАТОВА, РУСКА ПОЕТЕСА (Р. 1889 Г.). Показателен за личния и творческия й път е автобиографичният цикъл "Реквием", изцяло публикуван едва през 1987 г. и посветен на жертвите на сталинистките репресии от 30-те години на ХХ в.

НАП пусна попълнените данъчни декларации

автор:Дума

visibility 817

/ брой: 46

Всеки четвърти българин е взел поне един бърз кредит

автор:Дума

visibility 743

/ брой: 46

ЕП иска данъчни стимули за справяне с жилищната криза в ЕС

автор:Дума

visibility 759

/ брой: 46

В Германия масовият бензин мина 2 евро, у нас гони 1,40

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 46

ЕК ни плаши със съд по две процедури

автор:Дума

visibility 731

/ брой: 46

Гърция и Италия с мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 755

/ брой: 46

Австрия разби мрежа за трафик на хора

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 46

Лъжи и измами

автор:Александър Симов

visibility 830

/ брой: 46

Тъжна история, хора!

visibility 696

/ брой: 46

Вярвам в солидарността и справедливостта

автор:Александър Симов

visibility 792

/ брой: 46

Искам да помогна на кмета!

visibility 766

/ брой: 46

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ