Датата
/ брой: 147
1778 - В МИЛАНО Е ОТКРИТ ОПЕРНИЯТ ТЕАТЪР "ЛА СКАЛА". Построен е по проект на арх. Джузепе Пиермарини през 1776-1778 г. на мястото на църквата "Санта Мария дела Скала", откъдето идва и името на прочутия театър. Открит е с постановка на опера на Антонио Салиери. Сградата струва на Милано около 1 млн. лири, а разходът е поет от 90 аристократически семейства. По време на Втората световна война театърът е разрушен, но е възстановен в първоначалния си вид през 1946 г.
1811 - РАЖДА СЕ БАЩАТА НА АСАНСЬОРА ИЛАЙША ОТИС, американски изобретател (умира 1861 г.). През 1852 г. изобретява устройство, с което издига тежките машини във фабриката за легла, в която работи, до втория етаж. Скрипецът вече съществува, но новаторският ум на Отис измисля начин, по който платформата да не пада, ако въжето се скъса. През 1853 г. показва изобретението си в Ню Йорк. Разработената своеобразна спирачка за елеваторите превръща скрипеца в познатия и днес асансьор.
1898 - РАЖДА СЕ КАЛИНА МАЛИНА, ДЕТСКА ПИСАТЕЛКА И ПРЕВОДАЧКА (УМИРА 1979 Г.). Рожденото й име е Райна Иванова Радева-Митова. Автор на около 50 книги за деца, на първия български детски роман "Златно сърце", както и на още два романа. На нейно име е създадена награда.
1903 - ОБЯВЕНО Е СЪЗДАВАНЕТО НА КРУШЕВСКАТА РЕПУБЛИКА. С това название се нарича сформираната власт на въстаниците от ВМОРО в гр. Крушево по време на Илинденско-Преображенското въстание. Съществува само 10 дни и е най-големият успех на въстанието. Републиката е обявена в семейната къща на Наум и Георги Томалевски, в която днес се помещава Музеят на Илинденското въстание и Крушевската република (на снимката). Организацията на управлението в града е повлияна от социалистическите възгледи на част от ръководството.
1952 - ПЪРВИ ОЛИМПИЙСКИ МЕДАЛ ЗА БЪЛГАРИЯ. На тази дата са закрити XV Олимпийски игри в Хелзинки, по време на които боксьорът Борис Георгиев (на снимката) печели бронзово отличие. Борис Георгиев с прякор Моката взема медала в категория до 75 кг. В състезателната си кариера Моката е провел 289 мача, 54 от тях - международни. Той е един от хората, през които минава олимпийският огън по пътя си към Атина за игрите през 2004 г.
2008 - УМИРА АЛЕКСАНДЪР СОЛЖЕНИЦИН, РУСКИ ПИСАТЕЛ И ДИСИДЕНТ (Р. 1918 Г.). Заради критики към Сталин 8 години е затворен, прекарва известно време и в лагери за тежък принудителен труд в системата на ГУЛАГ. За тях пише в "Един ден на Иван Денисович" и "Архипелагът ГУЛАГ". Лауреат на Нобеловата награда за литература през 1970 г. През 1974 г. е лишен от съветско гражданство и депортиран в Западна Германия. Живее в Швейцария и САЩ. През 1990 г. съветското му гражданство е възстановено и през 1994 г. се връща в Русия. Избран за редовен член на Руската академия на науките (1997).