13 Юли 2025неделя05:20 ч.

Датата

/ брой: 127

автор:Дума

visibility 561

1519 - РАЖДА СЕ АНДРЕА ЧЕЗАЛПИНО, ИТАЛИАНСКИ ЛЕКАР И ФИЛОСОФ (УМИРА 1603 Г.). Един от основателите на ботаниката. Учи, а впоследствие и преподава в университета в Пиза. Негови са първите значими открития относно кръвообращението. За негово постижение се смята установяването на сърцето (не на черния дроб, както се е вярвало дотогава) като център на движението на кръвта по артериите и вените.

1606 - РАЖДА СЕ ПИЕР КОРНЕЙ, ЕДИН ОТ ТРИМАТА НАЙ-ВЕЛИКИ ФРЕНСКИ ДРАМАТУРЗИ ПРЕЗ ХVII В. (УМИРА 1684 Г.). Заедно с Молиер и Жан Расин е наричан основоположник на френската трагедия. Пише пиеси близо 40 години. Първата му истинска трагедия е "Медея" със сюжет от старогръцката митология (1635). След това пише бележитата си драма "Сид" с испански сюжет, главният герой е испанският национален герой Родриго, наречен от признателния испански народ Сид (от арабски - повелител). Следващата трагедия на Корней е "Хораций" със сюжет от историята на древния Рим.

1799 - РАЖДА СЕ АЛЕКСАНДЪР ПУШКИН, РУСКИ ПОЕТ (УМИРА 1837 Г.). Родоначалник на новата руска литература, създател на съвременния руски литературен език. Сред най-известните му творби са романът в стихове "Евгений Онегин", поемата "Руслан и Людмила" и др. На тази дата преди 50 години официално е открит Държавният музей "Александър Сергеевич Пушкин" в Москва. Експозицията включва портрети, книги, ръкописи, гравюри, мебели и др. вещи на поета. През 2001 г. на 6 юни е открит първият паметник на Пушкин в София - в градинката зад руската черква "Св. Николай Чудотворец". Дело е на скулптора Вячеслав Кликов и на българския арх. Светослав Константинов.

1882 - АМЕРИКАНЕЦЪТ ХЕНРИ УИЛИ ПАТЕНТОВА ЕЛЕКТРИЧЕСКАТА ЮТИЯ. Изобретени през ХV в., първите ютии са били изработвани от метал (чугун или желязо). Представлявали са цяло тяло с капак, който в задната си част е бил подвижно закрепен върху ос, за да може да се отваря и затваря. Предавали са топлината, необходима за гладенето, като в тях са били поставяни въглени. Най-отгоре върху капака е имало дървена дръжка, която е служела за предпазване от изгаряне на ръцете на гладещия.

1903 - РАЖДА СЕ АРАМ ХАЧАТУРЯН, АРМЕНСКИ КОМПОЗИТОР (УМИРА 1978 Г.). Автор на балетите "Спартак", "Маскарад" и "Гаяне", в който се включва известният Танц със саби. Изявява се също като диригент, педагог, музикално-обществен деятел. Носител е на званията Народен артист на СССР (1954) и Герой на социалистическия труд (1973), академик на Академията на науките (АН) на Арменската съветска социалистическа република (1963). Награждаван е с множество държавни отличия и награди.

1961 - УМИРА КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ, ШВЕЙЦАРСКИ ПСИХОЛОГ И ПСИХИАТЪР (Р. 1875 Г.). Ученик на Зигмунд Фройд. Създава направление в психологията, наречено "аналитична психология". Личността му е една от най-големите енигми на ХХ в. и буди големи противоречия. Провъзгласяван от мнозина като един от най-големите и дълбоки мислители не само на времето си, той е ненавиждан от други, отхвърлящи писанията му като наукоподобен мистицизъм и фантазия. Последното се дължи най-вече на работата на Юнг с алхимични текстове и интереса му към ведическите традиции на Изтока, астрологията и религиите.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ