25 Юни 2026четвъртък13:43 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Давид срещу Голиат

/ брой: 50

visibility 5993

Станислав Бачев

Държава с военен бюджет от 10 млрд. долара унижава държава с военен бюджет от 850 млрд. долара, равен на военния бюджет на всички следващи 10 взети заедно.
Иран срещу САЩ и Израел.
Унижават ги. Няма чист изход за САЩ, всяка една възможност е лоша и е градация на лоши възможности. Тръмп е провал. Тръмп е президентът, който разруши мита за американската военна мощ. Военните бази на САЩ не носят сигурност. Той е и президентът, в чието управление САЩ са в процес на изолация. За пръв път, откакто са хегемон, останалите държави не искат да ги следват във военна кампания отново заради разрушения мит и образ за могъщество.
За тях всеки вариант е лош, всеки вариант включва допълнителна ескалация и разливане.
1. Нито могат само по въздух да пречупят Иран. Дори нямат и ресурс;
2. Нито могат чрез сухоземна операция, защото нямат ресурс за такава - самоубийство;
3. Ядрено оръжие - пак нищо няма да реши. Иран е голям като територия колкото Германия, Франция и Испания взети заедно. 
4. Да се изнижат тихомълком. Това могат да опитат да го спазарят, ако им се позволи;
5. Може и да съборят Иран, ако заложат всичко, но това няма да донесе стабилност, а точно обратното - 90 млн. човека население, от които 30 млн. имат военна подготовка и могат да тръгнат, накъдето им бъде казано. Повтарям се, но го формулирах доста отдавна - падане на Иран е загуба за Китай и Русия, въпреки че няма да даде дългосрочна хегемония на САЩ и Израел в региона. И огледалният сценарий - какво означава победата за Иран? Ще се знае от историята след време - иранците, въпреки че сега са подложени на огромно народностно страдание и плащат истинска цена в разрушените си градове, осъществиха за 15 дни това, което никой друг не е успявал досега. Историята помни безумната смелост и високо вдигнатата глава. Закономерност от предпоставки, наслагвани във времето и осмисляни. Победа за Иран означава изтласкване на САЩ от региона. Но това е само първата плочка от доминото. Крайната игра е потвърждаване на загубата на хегемонията. Това ще рефлектира първо върху региона, а впоследствие ще пренесе труса и отвъд него. Арабските държави, за да съществуват, ще трябва да се съобразяват с волята на Техеран. Глобалните сили са три, но балансът на конструкцията зависи от регионалните. Иран е в процес на себеутвърждаване в свят, в който тепърва ще се пишат нови правила. Но все още не са написани. Не и докато не се решат взаимосвързаните фронтове в необявената световна война.
САЩ и Израел трябва да бъдат доведени до такава точка, при която да няма връщане назад, при която преговорите ще донесат фундаментална, дългосрочна промяна на световния ред, подпечатана с договори. Юридически легитимиран ред. 
Всяка голяма война завършва с унижени и победители, както и с договори. И тук е ключовата роля, но и възможност за Русия. Това е историческият шанс, който, ако бъде изпуснат, ще доведе до обратен ефект. 

Фейсбук, със съкращения

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ