Ден без покупки
/ брой: 272
На днешния ден в много държави по света хората ще отбележат деня, в който нищо не се купува. Гражданите избягват магазините и оставят портфейлите си добре затворени.
Традицията на Buy Nothing Day тръгва от 1992 г., когато канадският артист Тед Дейв се обявява против прекомерното потребление и тенденцията хората да купуват много повече от онова, което са способни да консумират. Дейв решил, че ако само веднъж в годината хората се въздържат от покупки, то този своеобразен бойкот ще успее да посее посланието на протеста сред хората. Още тогава канадецът определил последния петък на ноември за Деня, в който нищо не се купува. Времето изглежда добре подбрано - точно между Деня на благодарността и началото на голямото Коледно пазаруване. Може би и затова идеята му набира все повече и повече симпатизанти, за да се превърне в традиция за 60 страни по света.
Икономисти и анализатори се опитват да обяснят обаче, че с този ден на бойкот срещу пазаруването не се постига нищо добро за обществото и икономиката. Според тях, дори да се въздържат от покупки за един ден, потребителите няма да похарчат по-малко пари, отколкото биха изтекли от портфейлите им, ако го нямаше Buy Nothing Day. Те просто ще купят повече на следващия ден или ще се презапасят на предишния.