09 Юли 2025сряда09:54 ч.

Денков: Няма достатъчно тестове, парите са налице

автор:Дума

visibility 1754

Проблемът пред връщането на големите ученици в клас е, че няма достатъчни количества тестове в България, които да бъдат доставени в кратки срокове. Това обясни пред БНР министърът на образованието проф. Николай Денков. Има обявени няколко обществени поръчки за общо над 3 милиона лева, но няма фирми, които да могат да доставят такива количества в сроковете, които ни трябват, каза той. Досега в училищата са разпределени над 1 млн. теста. Първоначалната заявка на МОН и МЗ бе, че седмица след връщането на начален курс присъствено с тестване, ще се започне и с тестването на горните класове. Оказа се обаче, че за големите няма налични тестове.

За да пуснем всички ученици, са ни необходими 1,4 млн. теста седмично. Това, което липсва в момента, са тестове в страната, които да бъдат доставени от дистрибуторите. Когато се появят тестове в склада на БЧК в село Лозен, те се разпределят в училищата. Ние получаваме на малки порции по 100 000 - 150 000 теста, които позволяват да поддържаме 1 до 4 клас, но не позволява да пуснем по-големите ученици, защото няма за тях. Междувременно учениците от 5 до 12 клас в почти половината общини минаха на ротация заради спадналата заболеваемост. Има и ученици в присъствено обучение, отбеляза просветният министър.

Според него родителите имат избор, ако искат децата им да са в училище - могат да се ваксинират, могат да се тестват, където има тестове, или да предоставят документ, че са преболедували, "иначе паралелката остава вкъщи".

Не бързайте да сменяте левове с евро

автор:Дума

visibility 1198

/ брой: 123

Храните продължават да поевтиняват

автор:Дума

visibility 1590

/ брой: 123

София остава най-скъпият град за покупка на жилище

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 123

Брюксел отстъпи пред фермерите

автор:Дума

visibility 1578

/ брой: 123

Скопие да приеме позицията на България

автор:Дума

visibility 1257

/ брой: 123

В Словения свикват референдум за членството в НАТО

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 123

Накратко

автор:Дума

visibility 1487

/ брой: 123

Провален човек

автор:Александър Симов

visibility 1669

/ брой: 123

Мислете

автор:Зорница Илиева

visibility 1477

/ брой: 123

Три секунди

visibility 1612

/ брой: 123

Наследството на лева

автор:Дума

visibility 1131

/ брой: 123

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ