Депутатите няма да плащат данък върху безотчетните си пари
Вместо да ги харчат за приемни и сътрудници, народни избраници ги давали за угощения, скъпи питиета и подаръци
/ брой: 216
Депутатите ще продължат да получават суми в размер на две трети над заплатите си, без да плащат данъци за тях. Година след като Изпълнителната комисия на ГЕРБ възложи на парламентарната комисия по бюджет и финанси да изготви законодателни промени, с които и за безотчетните 1500 лв. да имат налог, се оказа, че движение по казуса няма, а нагласата на управляващото мнозинство е да се запази статуквото. Това стана ясно вчера от думите на зам.-председателя на ПГ на ГЕРБ Димитър Главчев, цитирани от Медиапул. Допълнителните средства, които народните избраници вземат всеки месец, са за издръжка на приемните си по места и за ползването на експерти. Част от парламентаристите обаче не се възползват от екстрите и дават парите за купуване на венци за годишнини, дарения за зоологическата градина, помощи за училища и други нерегламентирани в Правилника за дейността на Народното събрание дейности. Например ковчежникът на "Атака", а сега независим депутат Петър Хлебаров, който след напускането си открадна касата на парламентарната група, където се съхраняват именно тези средства, обяви, че бившите му съпартийци се събирали поне веднъж месечно на пищни угощения. В менюто им присъствало 15-годишно уиски по 217 лв. бутилката, калмари на скара и сьомга с шафран. Правели си скъпи подаръци, като например запалки за 800 лв. Не щадели средства за подаръци на лидера, който получил уникален часовник за няколко хиляди лева. Средства се отделяли и за ремонт на партийни офиси.
"Експертите, на които бе възложена промяната, не виждат смисъл да го правят. Едни пари от бюджета ще се вземат от едно място и ще отидат на друго. И като резултат допълнителните средства на депутатите ще намалеят", оневини Главчев липсата на резултат от страна на МФ и НАП, които се заеха с изобретяването на вариант за облагане на безотчетните финанси на депутатите.
ДУМА припомня, че в началото на годината Главчев обясни, че се работи усилено по проблема. По-късно той отбеляза, че промените не е трябвало да се правят преди изборите, за да не сметнат избирателите, че народните представители си намаляват средствата в резултат на предизборната кампания. Девет месеца по-късно обаче от думите му стана ясно, че задачата пред работната група била много лесна, но не се случвала не заради кой знае какви проучвания и анализи, а заради липса на смисъл.