12 Юли 2025събота09:51 ч.

Депутатите отхвърлиха задължителното и електронното гласуване

/ брой: 36

автор:Юлия Кулинска

visibility 181

Депутатите отхвърлиха предложенията на ГЕРБ за електронно и за задължително гласуване. Това стана при второто четене на Изборния кодекс вчера. Дебатите тръгнаха със скандал и обиди. Законът беше наречен "тюрлю гювеч, малко ботокс, клъцни-срежи" от депутата от ГЕРБ Димитър Лазаров. Той обвини Мая Манолова в неясен и непълен доклад на Временната комисия за изборното законодателство, чийто шеф е тя. Манолова го репликира, че изборните правила са се нуждаели от сериозна пластична хирургия. Край на спора сложи Михаил Миков, който призова да не се говори с чуждици, свързани с дамската козметика.
Поектозаконът бе приет от комисията късно във вторник, но някои текстове, по които нямаше единодушие, бяха оставени на волята на пленарната зала. Сред тях са провеждането на кампания на майчин език, правилото за уседналост, машинното и задължителното гласуване, преференциите и др.
За да бъде приет навреме новият Изборен кодекс, депутатите си наложиха удължено работно време. Във вторник сутринта Мая Манолова даде да се разбере, че законът е в "цайтнот" и може да не стигне времето за обнародването му. Още в началото на дебатите обаче депутатите се изпокараха и си крещяха здраво заради начина на водене от Мая Манолова и Алиосман Имамов и призоваха Михаил Миков да заеме председателския си пост.
След близо 2 часа дискусия бе прието районните кметове да се избират, а не да се назначават. След това започна дълъг и мъчителен спор дали да бъде въведено задължителното гласуване, предложено от Данаил Кирилов от ГЕРБ. От ДПС обаче го заляха с аргументи против. Лютви Местан обясни, че задължително гласуване има в страни като Боливия, Коста Рика, Доминиканска република, Мексико, Ливан, Либия, Хондурас, Турция и разсея заблудата, че със задължителния вот може да се реши какъвто и да е проблем на политическата система. В крайна сметка 100 депутати се обявиха против задължителното гласуване, а 55 бяха "за".
Противоречив се оказа е текстът за уседналост, който скара ДПС, БСП и ГЕРБ. Мустафа Карадайъ заяви, че партията му не е против уседналостта, но се придържа към европейското разбиране на принципа и призова той да отпадне. При гласуването обаче депутатите първо решиха уседналостта да остане, но по-късно се отметнаха и гласуването на текста беше отложено. Бяха приети текстовете за образуване на СИК извън страната и за избирателните книжа. Стигнали едва до 17-и член, депутатите прекратиха работата си поради липса на кворум.


 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 1342

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 1093

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 1169

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 126

Тупик

visibility 1132

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 1082

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 1353

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 1278

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ