24 Юли 2025четвъртък04:03 ч.

Депутатите редактират Закона за вероизповеданията

автор:Дума

visibility 112

Промените в Закона за вероизповеданията минаха през парламента на първо четене днес. Депутатите се разбраха да нанесат още някои уточнения и корекции преди второто четене на промените, срещу част от които преди няколко дни се обявиха от Светия синод.
Законопроектът бе съгласуван между всички парламентарни групи предварително, а под него като вносители, подписите си сложиха лидерите на групите на БСП, ГЕРБ и ДПС.
БСП ще бъде гарант за законността при приемането на Закона за вероизповеданията. Това обяви от парламентарната трибуна днес депутатът от левицата Васил Антонов. Той отбеляза, че и гласуваните текстове са близки до предлаганите промени от БСП още през 2013 година. Те са резултат от консенсус, постигнат между изпълнителната и законодателната власт по време на КСНС при президента Румен Радев, подчерта социалистът.
Поради тази причина левицата ги подкрепи на първо четене. Антонов обаче предупреди, че има и притеснителни моменти като въвеждането на повече рестрикции, както и терминът "радикално вероизповедание", който трябва много внимателно да се прецизира. Депутатът предупреди, че има реална опасност някои от промените да бъдат оспорени в КС. Като например въвеждането на единен стандарт за лицата, които извършват богослужение и администрирането на вътрешноорганизационния живот на религиозните общности. По думите му с предвижданите промени се натоварва с функции Дирекцията по вероизповеданията, която трябва да има отношение по регистрация и дерегистрацията, но не и да бъде натоварена с други функции. Той коментира, че тя е второстепенен разпоредител с бюджетни средства, но не е над закона. Друг основен проблем е, че както е предвидено финансирането на вероизповеданието, то е дискриминационно по отношение на православното вероизповедание и то се приравнява с другите по отношение на предвижданите средства. Ако така бъде приет законът, без да се коригира, ще има и друг съществен проблем - голяма част от вероизповеданията няма да функционират, защото няма да има кой да води службите, предупреди още народният представител.
Васил Антонов подчерта, че Законът за вероизповеданията е един от добрите ни закони и действа от 2003г. Според него трябва да се подходи внимателно при работата по формулирането на отделните предложения между първо и второ четене. Ние ще участваме в работната група и ще бъдем гарант за законосъобразността на конкретните текстове, записани в закона, заключи Васил Антонов.
Депутатите се разбраха за няколко въпроса, които ще бъдат прецезирани между първо и второ четене. Става въпрос за финансирането от чужбина, за свещенослужителите, които са чужди граждани, условията за получаване на дарения, поддържането на духовни училища и др.
Вносителите посочиха, че за да има възможност между първо и второ гласуване да се проведат широки обществени дискусии, е необходимо да се сформира работна група, в която да присъстват представители на различните политически сили и вероизповедания и да се излезе с интегрирани общи предложения по законопроекта.

 

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 553

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 550

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 532

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ