Депутатите решиха: Без политика в училище
Педагозите трябва да са надпартийни, не просто партийно лоялни, заяви Ирена Анастасова
/ брой: 48
Юлия КУЛИНСКА
Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование, с които се забранява осъществяването на политическа и партийна дейност. Измененията бяха подкрепени от 123 народни представители, 63 бяха против, 14 се въздържаха. В приетите текстове се посочва, че педагогическите специалисти, директори и зам.-директори при изпълнение на своите функции са длъжни да са политически неутрални и не може да налагат идеологически и политически убеждения.
Двучасовите дебати преминаха в размяна на обвинения, обиди и нападки и почти никакви конкретни предложения. Управляващата коалиция защити законопроекта с тезата, че чрез него ще се изкорени влиянието на ГЕРБ в училищата. Опозицията беше срещу промените. Според депутатите от ГЕРБ и "Възраждане" с измененията върху педагозите ще бъде оказван политически натиск.
Крайно време е директорите на училища да са надпартийни, а не просто партийно лоялни, защото голяма част от пораженията върху образователната система се дължат на политическите назначения, заяви зам.-председателят на ПГ "БСП за България" Ирена Анастасова. Според нея с промените не се ограничават изборните права на работещите в системата.
Системата в образованието по веригата МОН-РОУ-директори-учителски колектив беше добре работеща и дисциплинирана до злополучното приемане на Закона за предучилищното и училищното образование на ГЕРБ от 2016 г., заяви депутатът от "БСП за България" Веска Ненчева. По думите й той е отворил широко вратата на конкретна партия да нахлуе безпрецедентно и да си позволи да подчини системата на образованието на себе си. И до известна степен успя това е било успешно. "Учителите и цялата система заслужават подкрепа, предвидимост, спокойствие и без страх да се съсредоточат върху истинската работа на образованието на нацията и връщането на качеството на образованието", подчерта Ненчева.
Въпросът е не да се ограничава политическата работа на учителите, а въобще не трябва да има такава, катгоричен е зам.-председателят на ПГ "БСП за България" Драгомир Стойнев. Според него, за да се върне статутът на българския учител, той трябва да бъде независим и да не членува в ГЕРБ. "В системата трябва да се надгражда. Не е важно само да вдигнем заплатите на учителите. Разбира се, че това е хубаво, но трябва да се подобри и качеството със знаещи и можещи хора, само че при вас тези хора са само тези от политическа партия ГЕРБ. Вие назначихте политически лоялни некадърници", обърна се Стойнев към бившите управляващи.
Образователният министър акад. Николай Денков защити законопроекта и настоя за приемането му на първо четене, без отново да се отлага разглеждането му, а всички необходими редакции да се направят между първо и второ четене в комисия. Той наблегна, че ограниченията, които се правят с текстовете в законопроекта, се отнасят до изпълнение на служебните задължения на учителите, а не извън тях.