29 Март 2024петък12:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Булевард/Срещи

Димитър Бояджиев:

Децата на България са най-уязвимата част от обществото

Новата визия за деинституционализация на децата в България бе приета без никакви обществени обсъждания, категоричен е социалният антрополог

/ брой: 48

автор:Павлета Георгиева

visibility 1393

Димитър Бояджиев е магистър по психология, социален антрополог. Работи в преходното жилище в гр. Гоце Делчев. Има 10-годишен стаж в социалната сфера. Общински съветник от БСП с профил социална и младежка политика. Член на НС на МО на БСП.

"Има пряка връзка между закриването на домовете и ескалацията на детската престъпност и просия през последните години"

- Г-н Бояджиев, участвахте в учредяване на комитет, който се противопоставя на стратегията за деинституционализацията на децата в България и застава срещу закриването на останалите домове за деца, лишени от родителска грижа. Някои от опонентите ви ви обвиняват, че се опитвате да спрете реформата в системата. Какво ви провокира да инициирате "С грижа за всяко дете"?
- Идеята за комитета бе провокирана от притеснителните девиации, които наблюдаваме като резултат от изпълнението на националната стратегия "Визия за деинституционализация на децата в България", която бе приета и стартира доста тихомълком, без никакви обществени обсъждания.
Тази стратегия е твърде деструктивна към старата социална система, което бе ориентирана към децата. В нея имаше и положителни, необходими практики, които не бива да бъдат отричани и разрушавани, а е необходимо да им се помогне те да бъдат осъвременени и реформирани.
- В представата на средностатистическия човек домовете за деца са големи, сиви сгради, където в лоши условия са затворени десетки деца. Защо смятате, че трябва да бъдат запазени домовете, които все още са останали незакрити?
- Вероятно домове за деца е имало и в големи сиви сгради със сиви практики в тях и това е причината за формирането на част от негативното отношение към тези институции. Има и лоши хора, но аз продължавам да вярвам, че добрите са много повече, така че няма как да поставяме всички под общ знаменател. Другото е плод на пропаганда, която се стремеше да отсича превантивно съпротивата срещу тази твърде крайна стратегия. Подозирам, че зад тази агресия стоят користни интереси.
Освен това е необходимо да бъде направено и друго разграничение - домовете за деца с ментални и физически увреждания и домовете за деца, лишени от родителска грижа или за такива в риск са съвсем различни институции. Първите бяха разположени в отдалечени градски райони или в села с труден достъп, сякаш за да се скрие съществуването на деца с увреждания. Няма как да не се съглася, че трябваше да се изградят нови домове за тези деца, защото те имаха нужда от интеграция, любов и по-добра индивидуална грижа близо до обществото. Това е и един от пунктовете, в който приветствам стратегията. 
Домовете за деца, лишени от родителска грижа обаче са разположени в централни градски ареали и там няма как да се говори за затворени деца, защото децата в тях са напълно нормални. Те посещават различни масови училища според възрастта и интересите си, общуват и извън домовете. Върху тях има и непрекъснат обществен и институционален мониторинг. Освен това като сграден фонд и функционална организация подобни домове претърпяха доста положителни промени, преди да се появи настоящата стратегия, така че далеч осанката им към момента не е в сиво. Всъщност много от домакинствата в България нямат толкова добри условия, каквито има понастоящем в тези социални институции.
Да, факт е, че сред тях имаше и интернатни мастодонти, където проблемът с овладяването и по-индивидуалната работа с големия брой деца действително съществуваше, още повече, че голяма част от възпитаниците са и с много тежки травми. Тук също мога да се съглася, че бяха необходими реформи, но не съм сигурен, че това трябваше да е закриването им.
Нашата кауза е за запазване на домовете, които оцеляха през този няколкогодишен репресивен подбор, след множество целенасочени проверки от АСП и ДАЗД. Аз твърдя убедено, че голямата част от тези институции от по-малък тип са с много добри социални практики на европейско ниво, които трябва да бъдат съхранени. Децата, лишени от грижа в България, имат нужда от тях.
- И все пак, не е ли по-добре за децата да бъдат реинтегрирани, осиновявани или да преминат в приемни семейства?
- Да, тези три възможности са за предпочитане за всяко дете, стига да са добре регламентирани и да има условия за тях. Всъщност те намериха повече приложение последните години, което доведе до голямо намаляване на броя на децата в домовете. Особено в "Майка и дете" и домовете за деца, лишени от родителска грижа от 3 до 7 години. Това е така, тъй като осиновителите, а и приемните родители масово са ориентирани към деца в по-ранна възраст. Не трябва да забравяме обаче, че доста деца изпадат в риск или остават без грижа в по-напреднал етап от живота си. В тази връзка са доста обезпокоителни някои практики при реинтеграция на децата в семейна среда и при отдаването за отглеждане на приемни родители от домовете за деца, лишени от родителска грижа от 7 до 18 години. Имаме сигнали, че социалните работници са притискани да насочват децата към тези форми на грижа, без да бъде отчитан най-добрият интерес на детето. В много от случаите деца са връщани в семейства, от които по-рано са били отделени за кратък период, тъй като са претърпели насилие или са живели в нищета и здравен риск. Не е нормално да се "реинтегрират" четири деца при самотната им майка, която едва се издържа сама, да живеят при нея на ръба на оцеляването без ток и топла вода, просейки мръсни по улиците. За училище няма смисъл да говорим. После се учудваме на нарастващата детска неграмотност и престъпност. И всичко това само защото самоцелно трябва да бъде закрит даден дом, където децата са чисти, нахранени и посещават редовно училище. Същото се случва с децата, когато биват давани на конвейер на приемни родители, без оглед на тяхното образование, доходи и капацитет да отглеждат детето, само и само за да не са в дом. Тук е допуснат един голям субективизъм в ущърб на децата. Съгласете се, че животът на едно дете няма как да бъде мярка за подпомагане на социално слаби хора. Естествено, не желая да обиждам съвестните приемни родители, които взимат децата по нравствени подбуди, но вече дори не е обществена тайна, че приемната грижа за някои е средство за лично препитание.
- Изнесената от вас информация звучи смущаващо, нима виждате връзка между закриването на домовете и ескалацията на детската престъпност и просия през последните години?
- Да, мисля, че има съвсем пряка връзка, още повече, че настаняването в домове за деца, лишени от родителска грижа през последните години умишлено се възпрепятства, тъй като домовете са нарочени за закриване и на социалните работници така им е разпоредено. Не че няма деца, живеещи в риск по улиците, това е видимо.
За съжаление България е държавата с най-висока смъртност и най-голяма бедност в ЕС, което оставя десетки деца годишно без грижа, но под давление на стратегията отделите за закрила на децата са притиснати и не настаняват голямата част от тези деца в домовете, което ги тика към тъмните криминални ниши. Само че не децата са виновни, че търсят начини да оцеляват, виновни са институциите, абдикирали от грижата си към тях.
- Каква е вашата цел оттук нататък и как смятате да я постигнете?
- Първата стъпка бе учредяването на комитета, който се радвам, че обедини както хора, занимаващи се със социална работа от цяла България, така и известни певци, спортисти, неправителствени организации и интелектуалци.
Оттук нататък нашата цел е напълно конструктивна, поради което отказахме и няколко медийни изяви, тъй като не желаем да правим обществено шоу.
На учредяването на комитета присъстваха представители на Министерството на труда и социалната политика, които чуха в детайли нашите бележки и искания. Знаем, че министър Ивайло Калфин също е информиран за част от тях, но все пак очакваме официална покана от него, за да му ги предадем в официален вид.
Обобщено, настояваме за работна група, в която да бъдат поканени и представители на нашия комитет, която да преразгледа някои аспекти от националната стратегията за деинтитуционализация.   
- Смятате ли, че инициативата ви ще постигне успех?
- Надяваме се на разума на хората, от които зависи тези промени да станат факт, защото те са в интерес на най-уязвимата част от обществото - децата на България.
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 1

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 0

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 0

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 1

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ