Девет световни банки са готови за пряко договаряне с БЕХ
/ брой: 283
Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще води преки преговори с девет банки за намиране на заем за НЕК, стана ясно още от думите на министър Петкова. На държавното дружество са необходими 950 млн. лева, за да покрие задълженията си към т.нар. "американски" централи - "Ей И Ес Гълъбово" и "Контур Глобал". Когато това стане, ще влезе в сила и споразумението за намаляването на цените за разполагаемост на двете централи. С намалението НЕК ще пести по 97 млн. лева годишно.
Преди седмици енергийният холдинг прекрати обществената поръчка за набиране на оферти от кредитни институции за заема на НЕК. Причината е, че нито един от заявилите интерес кандидати не пожела да отпусне нужните средства без държавна гаранция. По тази причина и БЕХ премина към процедура за пряко договаряне и бяха изпратени покани към 25 "световноизвестни" банки. Девет от тях са заявили желанието си да участват в преговорите и са подписали споразумение за конфиденциалност по отношение на водените преговори, съобщи Петкова. С тях е изяснено окончателно, че няма да има държавни гаранции за заема на обща стойност до 650 млн. евро. Относно лихвите, всичко е въпрос на преговори с БЕХ.
В момента се съставя график за среща и предлагане на оферта с всяка една от тези 9 банки. Ако преговорите бъдат успешни, в системата ще влезе един свеж ресурс. От тези 950 млн. лв., 325 млн. лв. ще отидат в българските мини, тъй като двете централи дължат на мините общо 325 млн. лв.
Срокът за влизане в сила на споразумението между НЕК и "ЕЙ И ЕС Гълъбово" ще бъде удължен за пореден път - този път до 26 февруари догодина, стана ясно от думите на енергийния министър. С "Контур Глобал" също текат разговори за удължаване на срока.
Във връзка с мините Петкова подчерта, че забавянето на техните плащания се отразява зле на всички. Без този ресурс не могат да извършват инвестиционни разходи и това пречи на целия процес. От друга страна, те имат задължения към доставчици и бюджета, които не могат да погасяват редовно и това създава тази междуфирмена задлъжнялост в системата.