03 Май 2024петък19:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сергей Станишев:

Длъжни сме да възстановим справедливостта в България

Наш съюзник е всеки, който не приема разбиването на държавността и споделя волята ни това да не се повтори отново, заявява председателят на БСП

/ брой: 100

автор:Велиана Христова

visibility 39

Цитати:
"Не можем да допуснем - и това е отговорност на БСП - втори мандат на ГЕРБ"
"По-социално управление от предишното за 20 години България не е имала"
"Ако ГЕРБ има втори мандат, няма да остане държава, няма да има върху какво да се възстановява и това ще е катастрофа за България"
"Нямам лични амбиции за изпълнителна власт след изборите, за мен важното е каква политика ще се прави"

 

- На празник ли ще поведете партията на Първи май, г-н Станишев, или на протест срещу сегашната политика, която води българите до мизерия, безработица, нравствен упадък?
- Естествено, това е ден на протеста за нас, защото държавата не е била в такова състояние и хората не са били в толкова потиснато, отчаяно и мизерно положение от 90-те години насам. Имаме всички основания да протестираме срещу политиката на това правителство, което води страната в задънена улица. Първо, те разсипват държавността. И това е изключително вредно, защото когато няма работеща държава, няма нищо. Никаква политика не може да се прави, дори да имаш най-добрите идеи. Това, което направи преди няколко седмици Борисов,  отиде до Мадан, до ОЦК в Кърджали, раздаде там по 320 лв. помощ на хората, говори именно за това. За две години и половина имаше маса сигнали, протести, петиции, медийни публикации, че не се плащат заплати, че има проблеми и нередности. Къде са били Инспекцията по труда, НАП, всички други държавни институции? И накрая отива премиерът, дава им глътка въздух да си платят борчовете в бакалията и да могат следващия месец да вземат още борчове. Но заплати не са платени и досега. Не е решен проблемът и това е основната характеристика на това правителство - нито един проблем не се решава. Всичко се замита, колкото да се потуши напрежението и да се оттласне във времето. Поканихме премиера да отиде и да плати навсякъде, където държавата не си плаща. Нещо не се случва...
- Правят го обаче перфектно. Същите хора, които са получили по 300 лв. от хазната, тръгнаха да му целуват ръце.
- Естествено, защото хората са докарани до такава мизерия, че нямат силите да се надигнат, да мислят и да отстояват свои права. Тази антисоциална политика и политика на разсипване на държавност и на икономика, е съзнателна. Защото колкото по-тежко живеят хората и всекидневно се боричкат да задоволят елементарни нужди, да си платят сметките за ток, за отопление, да помогнат на родителите си за лекарства, да дадат някакви пари на децата си за училище - в такова състояние хората най-лесно се манипулират и най-лесно се контролират. Това правителство е много ефективно в контрола - върху медиите, върху бизнеса, върху съсловните организации. Всеки, който надигне глас, бива или купен, или смачкан.
- Това ли е нашето правителство?
- За жалост - да. Какви са характеристиките му сега? Първо - авторитарно, антидемократично управление. За 22 г. преход имаше маса грешки, престъпления, фалове, огромно разочарование. Но едно право си извоювахме - правото на свободно слово и правото хората да избират по един свободен начин кой ще ги управлява. В последните президентски и местни избори това право беше погазено като с валяк. С подкупване, контролиран вот, страх и с директни фалшификации. Втора характеристика на ГЕРБ, както казах - управление, което разсипа държавността и институциите. И последиците, плодовете, ги берем всички ние. Вижте европейските фондове, с които толкова се хвалеха - България е на 26-о място в Европейския съюз, при това е най-бедната страна, която най-много се нуждае от използване на тези средства. И постоянно лъжат на тази тема. ГЕРБ твърдят, че по програмата за развитие на селските райони едва ли не 40% са ефективно усвоени, а Европейският съюз каза, че са 22%. Лъжат. Трета характеристика на управлението - подчертано дясно, антисоциално управление. Всички проблеми на тяхната некадърност, покровителството на сивия бизнес и на контрабандата и ниските бюджетни приходи, бюджетните баланси, за чия сметка са? За сметка на обикновения българин. Недаване на заплати, замразяване на пенсии и на доходи, отнемане на социални права, извоювани от българите в продължение на десетилетия. Това трябва много ясно да се каже. Те разграждат социалната държава в България целенасочено.
Четвърта характеристика - абсолютно некомпетентно управление, което поражда хаос заради липса на стратегия в която и да е област. Пета характеристика, това е неспособността да отстояват национални интереси. Нито в Европейския съюз, нито пред Америка, нито пред Русия. Казусът с "Белене", абсолютно немотивираният, волунтаристичен начин, по който се спря централата, е много нагледна илюстрация на това.
- Защо непрекъснато говорите за "Белене"? Искате да кажете, че решението на Борисов не е на Борисов?
- Какво да казвам? Прави впечатление, че веднага след това решение се получиха специални поздравления от държавния секретар на САЩ. А за какво става дума? Става дума за единствения мегапроект, индустриален, високотехнологичен, който България е правила за 22 г. В тези години основно само се разгражда. Тръгнахме нещо да правим, което може да задвижи не само атомната енергетика и енергетиката като цяло, то е свързано с множество други производства, с десетки хиляди работни места. И него посякоха. Абсолютно антинационално поведение. Така характеристиките на ГЕРБ могат да бъдат продължавани още. Не можем да допуснем - и това е отговорност на БСП - втори мандат на ГЕРБ. Няма да остане държава, няма да има върху какво да се възстановява, да се гради. Това ще бъде катастрофа за България. Само че много хора много късно ще се осъзнаят и в това е опасността.
- Само че в това време, вместо да хвърли всички усилия за спиране на унищожението, БСП се тресе от вътрешна лидерска битка. Няма какво да се лъжем, хората в БСП категорично са недоволни, често са дори отчаяни от вашия двубой с Георги Първанов. Много приказки се изприказваха по този повод, но - каква е разликата между вас двамата? Имам предвид разлика във вижданията ви за БСП и за България.
- Много пъти съм казвал, че аз войни в БСП не съм водил и няма да водя, защото те я обезсилват. Гледам тази кампания и напрежението на много места, и на местно ниво, тази разделителна линия, която се привнася, противопоставянето и на национално ниво - те ни обезсилват. Ние ако толкова енергия хвърляхме срещу нашия опонент, ехе, къде щяхме да сме. Но това си е стара болест на БСП, ние повече вреди си нанасяме сами, отколкото ни нанасят нашите опоненти. А те използват вътрешните ни разправии в битката си срещу БСП и срещу лявата кауза. Първо, аз не виждам драма в това, че Георги Първанов е решил да се кандидатира за председател. Почти винаги на нашите конгреси е имало конкуренция. И през 2009 г. имаше четирима кандидати за председател на Националния съвет на БСП. Обаче сега в хода на самата кампания се чуха редица идеи от негова страна, с които не съм съгласен. Няма как да ги приема, действително има разминаване във вижданията по редица въпроси. Затова смятам, че на конгреса важното е дискусията за политиката на БСП.
- Едно ваше несъгласие например? С какво не сте съгласен?
- Част от нещата тръгват от миналото. Аз не споделям например виждането, че изходът от кризата не е нито ляв, нито десен. Напротив. Ние сега се намираме в момент, когато имаме уникален шанс да покажем ясна лява социална идентичност, която се вписва в европейската лява идентичност. Защото и европейската левица, и БСП сме в процес на формиране на алтернатива на това, което се прави и в Европа, и в България като дясна политика по време на кризата. Ние имаме шанса да излезем от прехода, да посочим една по-дългосрочна стратегия за това каква трябва да бъде България, за едно догонващо развитие. А не да тъпчем винаги на последните места. Да очертаем много ясно нашето отношение към ГЕРБ не само сега, но и за след изборите. Защото не е тайна, че в нашата партия и по време на този мандат има хора и кръгове, които смятат, че ние можем да управляваме с ГЕРБ. Аз съм ги чувал неведнъж, че в името на националното спасение може да се наложи да правим коалиция с тях. И задавам въпроса: ще спасяваме България от какво? Ще я спасяваме от този модел, който е порочен. Как ще го направим заедно със същите тези хора? Дето се вика, това е един от изводите от предишния мандат, когато бяхме в коалиция и платихме много висока цена.
- И я плати май само БСП.
- И НДСВ я плати. Затова аз смятам, че ние трябва много ясно да си начертаем политиките и ангажиментите пред хората, от които няма да отстъпваме сега и след изборите. И да кажем на всеки: ако искате да си сътрудничите с нас, да сме партньори, това са нещата, които ние настояваме да се реализират - и в сферата на държавността, и по отношение на гражданските права и демокрацията в страната, и по отношение на икономическата политика, и на социалната. Това са ключови неща. И в документите за конгреса, които са пуснати от Националния съвет, и след сериозна дискусия в конференциите за произнасяне на становища, има изключително много нови неща. Принципни неща. За типа държава, за която ние ще работим и която искаме да видим - да върнем държавата на гражданите. Сега пирамидата е обърната, властта контролира гражданите и не се отчита.
Набелязал съм два ключови приоритета в публичната сфера. Едното е спасяване на здравеопазването, което е в разпад с 500 млн. лв. задължения на болниците и това е просто като воденичен камък, който ни тегли към дъното, разпада се системата. Ние го оставихме с 25 - 30 милиона задължение, и то текущи, т.е. без проблем да се изплатят. Второ - образованието и науката. Каква конкурентоспособност, ако имаме необразовано и неграмотно младо поколение? А науката е направо смазана. В икономиката ние сме предложили също няколко ясни приоритета, които трябва да бъдат локомотивите за излизане от кризата и за развитието на България. Това са, разбира се, земеделието, което винаги е извличало България от тежки кризи след национални катастрофи и войни. Второ - енергетиката, единственият отрасъл, който все още в голяма степен е свързан с държавата, собствеността е в държавни ръце. Отрасъл, който винаги е бил водещ за икономиката на България и който е конкурентоспособен. Трето - туризмът. И, разбира се, ние трябва да търсим съчетаване и привличане на сериозни инвестиции във високотехнологични отрасли, ако искаме България да бъде догонваща страна. Това е ангажимент на държавата и може да се случи. Ужасно ме боли, че един от проектите, които стартирахме като държава за първи път след 20 години - съвместно предприятие с IBM в нанотехнологиите, с 50 на 50 общ капитал от 100 млн. лв...
- ...Това не беше ли първото, което ГЕРБ ликвидира, когато взе властта?
- Беше ликвидиран в началото на август 2009 г. ГЕРБ са заинтересовани да видят България като изостанала бананова република, нискотехнологична нация на сервитьори и ратаи и така - много удобно управлявана. Те черпят лични облаги от държавен ресурс. Ето това е техният модел.
- Навлязохме в един също основен проблем, който вълнува хората на БСП - че партията не е достатъчно лява, че отива надясно, към ляво-център да речем. Какво трябва да се случи, та да се разреши този проблем и да се изчисти най-сетне?
- Ние в самокритиката сме малко мазохистични. Какво означава лява политика? Лява политика като риторика е едно, а да я осигуриш и гарантираш като действие е друго. В този смисъл аз продължавам да отстоявам тезата, че по-социално управление от предишното за 20 г. България не е имала. Политиката е въпрос на избор. Ние можехме да изберем и избрахме - дали да направим например цяла магистрала "Тракия", можеше да се направи с държавни пари за нашия мандат, или да увеличаваме парите за наука, да увеличаваме доходите на пенсионерите, на работещите, да увеличаваме майчинските. България е страната в Европейския съюз с най-дълъг период на майчинство - 415 дни, платени от държавата. И това ние го въведохме, нали? Така че когато наши другари казват колко сме десни, това точно не отговаря на истината.
- Но така или иначе олигарсите, най-богатите, диктуват много неща на политиците. Как се съчетават техните интереси с тези на обикновения българин?
- Твърдя абсолютно отговорно, че решенията, които е вземало правителството при БСП, не са повлияни от нечии частни интереси. За разлика от сега, когато мнозинството приема очевидно лобистки закони и действа в интерес на лобита. Това е една характеристика на ГЕРБ, която пропуснах. Те изграждат съвсем целенасочено държавно-олигархичен капитализъм. Това означава смазване на конкуренцията в България, а 85% от икономиката са частни и без конкуренция не може да има развитие. Това означава смазване на дребния и среден бизнес и предоставяне чрез участие на държавата на облаги и свръхпечалби на фирми, които са близки до тях, във всеки сектор на икономиката. И сега справедливостта в България е тежко накърнена. Има една мисъл на един от християнските теолози - блажения Августин, която ми попадна наскоро, той казва: "Една държава без справедливост не е нищо повече от шайка разбойници". Сега държавата се управлява по този начин. Ние имаме задължението да възстановим чувството за справедливост в България сред българите - че държавата може да бъде тяхна, а не е враг, който обслужва нечии лични интереси. Не е лека задача, но сме длъжни да го направим.
- Все повече расте недоволството от управлението на ГЕРБ, но това недоволство не се превръща в доверие към БСП. Все повече хора са разочаровани, но не отиват към БСП като алтернатива. Защо?
- Първо, трябва да сме реалисти - не всички са разочаровани от ГЕРБ и лично от Бойко Борисов. На много българи този модел на управление - бабаитлък, демонстриране на решителност, макар в нея да няма съдържание и да не е истинска, бърза медийна реакция, народностност в кавички - "колко съм близък до хората"... ами, харесва се. Второ, БСП устоя на невероятен шквал от черна пропаганда в продължение на две години и половина и това не може да не налага своите отпечатъци. Въпреки че след изборите през 2009 г. ние имахме 9%, сега имаме близо 20. Значи има възстановяване на доверие, и то не пълзеж с 1-2 процента. Това обаче не ме удовлетворява, естествено. Затова конгресът трябва да покаже много ясна и радикална, бих казал, политическа линия и ангажименти - за да ни припознаят като партия, която може да осъществи промяната, желана от все повече българи. Това не е лесна задача. И след това, излизайки с ясна политика от конгреса, една година ще се борим за доверието на хората. Аз не бих надценявал социологическите проучвания, те дават една тенденция и ориентири - сега съотношението ГЕРБ-БСП е три към две. Но спомнете си какво казваха социолозите през юли 2011 г. преди президентските избори - прогнозираха, че ГЕРБ ще спечелят може би на първи тур, който и да е техният кандидат, че Кунева ще бъде втора категорично и когото и да номинираме ние, той ще е трети. Това бяха прогнозите. А какви са резултатите? Много по-различни. Затова - нещата са в наши ръце.
- Имам усещането, че Кунева сега я лансират много съзнателно и активно, без тя да има такава поддръжка - и то с помощта на ГЕРБ. С тенденция тя да стане техен партньор след това. Изобщо въпросът за съюзниците е много важен. Как БСП гледа на Кунева в такава конфигурация и какви съюзници търси за себе си?
- Най-първото нещо, което трябва да изясним, е кои сме ние, за какво се борим и хората да знаят къде стоим. Това е отправната база. А не да започнем да градим било то нови коалиции, които да набъбнат с брой формации, но без много качество, или да започнем преговори отсега с кого управляваме, с кого не управляваме, и да правим сделки. Най-големият потенциален съюзник на БСП са първо хората, които са били леви и са леви, но са отблъснати от БСП или разочаровани от БСП по една или друга причина за 20 г. Има маса такива хора. Второ, наш съюзник са хората, които виждат, че България върви на зле, много на зле. Ние трябва да ги убедим, че този кредит, който мнозина от тях ни дадоха на президентските избори на втория тур, го изплащаме - че ние отстояваме техните права, отстояваме свободата в България, социалната държава, че отстояваме една разумна алтернатива на това, което се прави. Тогава ще ни припознаят. А отношението към другите партии трябва да се формира според мен точно на базата на тези червени линии, които ние ще си определим. Първият критерий към всички други е тяхното отношение към това, което правят ГЕРБ и това правителство. Приемат ли това нещо, приемат ли полицейщината на Цветанов, приемат ли фалшивите избори, приемат ли антисоциалната политика, разбиването на правилата на пазара, приемат ли беззаконието и произвола. Ако някои ги приемат - да ходят при ГЕРБ. Ако не ги приемат, сме готови да разговаряме за всичко с всички.
- Върви слух, че ако ви изберат за председател на БСП и след това - за председател на ПЕС, сте склонен тогава да се откажете от председателското място в БСП. Това така ли е?
- Винаги съм отстоявал открита политика. Това в някои случаи ме е правило по-уязвим в нашите политически кръгове в България. Но аз смятам, че това е почтеният начин за правене на политика. Казвал съм и на Пол Расмусен, когато той ми предложи да стана временен председател на ПЕС, че моят първи ангажимент е към моята партия. Моята основна и лична политическа амбиция е да спечеля следващите парламентарни избори, да не допуснем ГЕРБ да управлява страната. И съм си разчел достатъчно добре силите и ангажиментите така, че 70% от времето ми при много напрегнат график да бъде посветено на БСП и на страната. Но аз смятам, че позицията ми като лидер на ПЕС дава много повече инструменти и шансове на БСП - и в Европа, и в България. Номинациите за постоянен президент на ПЕС ще започнат от края на юли. Аз ще взема и моето лично решение тогава. Така че за мен най-важното нещо е успехът на БСП. Аз нямам лични амбиции за изпълнителна власт след изборите. За мен важното е каква политика ще се прави, важното е БСП да бъде силна. Естествено - силата и на европейските социалисти да нараства.
Сега се създават условия за лява вълна в Европа. След последните 4-5 месеца има трима нови премиери от социалистическото семейство. След няколко дни е вторият тур на президентските избори във Франция и аз много се надявам Франсоа Оланд да спечели, защото неговата победа ще промени дискусията за изхода от икономическата криза. И ще даде шанс лявата визия да бъде сериозно обсъждана и да се борим тя да се реализира. Защото ние, европейските социалисти, казваме, че от кризата не може да се излиза само с тази дясна политика на рязане на разходи, която се налага две години. Тя не даде своя ефект, напротив - даде негативен резултат, огромна безработица, нарастваща бедност в цяла Европа и неработеща икономика без растеж. Нашата теза е ясна: Европа на солидарността, без вътрешни разделителни линии, инвестиции в икономическо развитие. И сме предложили конкретните механизми за събиране на ресурс в европейски мащаб и в страните членки. Създаване на работни места и социална Европа. И това може да се случи. Само че трябва да спечелим битки в много страни, за да променим Европа и да променим към по-добро живота на обикновените граждани в България и във всички други страни.   

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 898

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1160

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1147

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 971

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1078

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ