26 Февруари 2026четвъртък06:39 ч.

Днес е Черешова задушница

автор:Дума

visibility 1502

Днес е Черешова задушница, която се отбелязва в съботния ден преди големия християнски празник Петдесетница.

Черешовата задушница е свързана с поверието за прибирането на душите на всички покойници, които са били на свобода след Велики четвъртък.

Православната църква е установила на този ден специално богослужение в памет на починалите християни. Тази обща панихида познаваме като Черешова задушница.

На този ден чрез богослужението в църквата измолваме прошка от Бога за нашите покойници. Живите се молят за отминалите от този свят, защото телесната смърт не прекъсва единството между вярващите.

В памет на покойниците, наред с молитвите, от нас се изискват и дела на благотворителност. "Милост за даване да имаш към всеки живеещ, но и умрелия не лишавай от милост" - четем в Библията.

Благотворителен характер имат и общите трапези, които вярващите правят на Черешова задушница. Приготвят се жито, хляб, вино, плодове и други храни, които се раздават. Житото символизира възкресението, а хлябът - Иисус Христос.

На Черешова задушница християните посещават гробовете на близките си покойници, почистват ги и прекадяват, преливат ги с вода и с червено вино. Запалват свещ и раздават житото, хляба и първите череши, дали името на тази панихида.

Продали са ни над 12 500 тона фалшиво сирене

автор:Дума

visibility 2273

/ брой: 38

Брюксел зове за нисък ДДС за жилища

автор:Дума

visibility 2308

/ брой: 38

Спешно избират нов подуправител на БНБ

автор:Дума

visibility 2235

/ брой: 38

МФ пое 150 млн. евро нов дълг

автор:Дума

visibility 2173

/ брой: 38

Зеленски поиска дата за членство в ЕС

автор:Дума

visibility 2318

/ брой: 38

Срещу Александър Вучич бил планиран атентат

автор:Дума

visibility 2253

/ брой: 38

САЩ преговарят с Русия и Китай за нов ядрен пакт

автор:Дума

visibility 2260

/ брой: 38

Гличосване

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2226

/ брой: 38

Кога ще ги стигнем... охлювите?

автор:Боян Дуранкев

visibility 2290

/ брой: 38

Тарифен хаос в глобалната търговия

visibility 2267

/ брой: 38

Узурпатори на власт

автор:Александър Симов

visibility 2246

/ брой: 38

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ