19 Юли 2025събота06:45 ч.

На снимката: Георги Попов

Георги Попов:

До месец хлябът може да поскъпне

Има опасност от фалити на производители, казва Георги Попов от Асоциацията на хлебопроизводителите и сладкарите "Хляб за България"

/ брой: 1

автор:Мая Йовановска

visibility 1478

- Как ще се отрази 30-процентното поскъпване на газа върху хлебопроизводителите и върху цената на хляба, господин Попов?

- Върху производителите няма да се отрази добре, а не всички могат да реагират с коригиране на цени. Защото тези, които продават хляба си през търговските вериги и външни търговци, а не директно от тезгяха, няма как да вдигнат цените, за да компенсират загубите. От друга страна това е добре за потребителите, но за производителите ще трупа разходи, които няма как да бъдат компенсирани. И води до напрежение във фирмите. При потребителите нещата стоят по различен начин, защото се изисква време да се отрази разликата в цената на суровините - дали брашно, ток, газ или нещо друго.

- Кога може да се очаква промяна в цените на хляба?

- В най-добрия за производителите случай е 20-30 дни. Това е минималното времето за реакция за промяна на цените. А какво ще калкулират в цените призводителите и каква им е процентната стойност на газа, е индивидулно. Не може да се каже с колко ще е поскъпването, за всеки производител е различно. Някои са на ток, който също много сериозно поскъпна. Освен това става въпрос за варираща цена, в която трябва да се предвиди не само моментното увеличение, но и самата тенденция. Ако пък цената на газа се върне назад, производителите ще запазят цените си. Но ако тръгне още нагоре, всеки ще направи корекция, с колкото тя се отразява в производството му.

- Има ли опасност от фалити на производители?

- Има опасност от фалити, от прекратяване на дейност. Като цяло браншът ще продължи да съществува, независимо от всичко няма как да останем без хляб. Опасността е при производителите, които са на това гориво. Но това не е само калкулация от газа. Затова не е толкова просто да се изчисли как ще се отрази повишението, дори опаковката е зависима от ток или от газ.

- Може ли тези високи цени на енергоносителите да тласнат производители в сивия сектор?

- Има такава вероятност, но тя е теоретична. Никой вече не желае да работи в сивия сектор и е много по-спокоен на чисто. Сивият сектор не е привлекателен за нормалните производители. Този, който се е измъкнал от клопката на свръхнатиск за намаляване на цени, никога няма да пожелае да се върне там.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ