12 Април 2026неделя17:19 ч.

До месец се чака решение за АЕЦ "Белене"

/ брой: 243

автор:Дума

visibility 1200

До месец се очаква българското правителство да вземе дълго отлаганото политическо решение да продължи изграждането на АЕЦ "Белене". То ще бъде предхождано от руска визита, по време на която да бъде предложена твърда цена на проекта, за каквато настояваше премиерът Бойко Борисов, предаде "Медиапул". Изпълнителният директор на НЕК Красимир Първанов е потвърдил, че се очаква посещение на шефовете на "Росатом" и на изпълнителя на проекта "Атомстройекспорт"(АСЕ). Те щели да представят пред премиера Бойко Борисов и министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков финалното предложение за цената.
Сега НЕК е единственият инвеститор в бъдещата атомна централа. Остава интересът на Русия и, както поясни шефът на НЕК, без нейно финансиране проектът не може да стане. В края на септември Борисов обеща, че "до месец ще бъдат обявени европейските инвеститори в проекта". Той също така съобщи, че определил цена от 7 млрд. евро за изграждането на двата реактора от по 1000 МВ, като неговото желание било да се постигне отстъпка от 700-800 млн. евро.
Предварителният договор с изпълнителя "Атомстройекспорт", подписан в края на 2006 г., е за 3,997 млрд. евро. В него обаче е предвидено да се определи оскъпяване на проекта, каквито клаузи обикновено има в контракти с дълъг срок на изпълнение. Именно за начина на формирането на ескалацията НЕК и АСЕ водят спорове от около две години, а междувременно Борисов поиска от руснаците твърда цена, която да не се променя в зависимост от обстоятелствата.
 

Израел хвърля сянка на сделката САЩ-Иран

автор:Дума

visibility 6873

/ брой: 67

Рюте: Някои в НАТО се провалиха на теста

автор:Дума

visibility 7276

/ брой: 67

КНДР тества ракети с касетъчни бомби

автор:Дума

visibility 6190

/ брой: 67

Накратко

автор:Дума

visibility 4280

/ брой: 67

Бомба със закъснител

автор:Александър Симов

visibility 3238

/ брой: 67

Просията стана основно занимание на бизнеса

автор:Евгени Гаврилов

visibility 6468

/ брой: 67

Да свалим частично санкциите срещу Русия

visibility 6135

/ брой: 67

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ