До следващата тристранка!
/ брой: 46
Доста си поомешиха капите, ще кажат много хора, които се интересуват как точно върви тристранният диалог на социалните партньори, от който се очакват, ако не чудеса, то поне решение на важни въпроси около схватката на труда с капитала. За сметка или в името на наетите. Синдикатите против купуването на осигурителен стаж от наследници; неплащането на заплати да стане тема №1; КНСБ иска от управляващите промените в трудовото законодателство да минават през Националния съвет за тристранно сътрудничество. Това са само три от акцентите на проведената вчера тристранка. Сами по себе си те са твърде важни, защото, по думите на лидера на КНСБ Пламен Димитров, "свидетели сме на нестихващи, добре организирани атаки към интересите и правата на работниците, прокарвани през предложения за промени на Кодекса на труда". Най-вече от работодателите, оказва се. През главата на останалите участници в тристранния диалог. И най-вече - в разрез на това, законите да са еднакви за всички, както e в останалите страни на ЕС.
Работата обаче се вдлъбна, когато се обсъждаше предложена промяна не само осигурените лица, но и техните наследници да могат да закупят като стаж времето на образование на техния предшественик. Става дума за закупуване на стажа на починал член от семейството за право на наследствена пенсия. КНСБ категорично не се съгласи с такава промяна - социалната система се подлага на "допълнително развращаване" по думите на синдикални експерти. БСП вече изпълни един от предизборните си ангажименти и премахна едно недоразумение от предишното управление на ГЕРБ, като върна възможността при недостигащ стаж и възраст за пенсия да се откупуват години на разсрочено плащане. Този въпрос вероятно ще се обсъжда и в създадения обществен съвет по пенсионната реформа, където експертите оглеждат проблемите от всички страни и с всички "за" и "против" бъдещото пенсиониране.
Въпросът за споменатата промяна е важен, макар че засяга малка част от осигурените, и вероятно ще намери решение. Принципен въпрос е обаче сегашното правителство да намери начин да премахне това, с което "обрасна" социалната система по времето на ГЕРБ. Сигурно има начини да се търси решение на отделни проблеми и по линия на социалното подпомагане, за да се разтовари осигурителната система от несвойствени нейни функции.
Да се върнем към темата за неразплатените заплати - днес в КНСБ сигурно ще бъде представено изследване за социалния "барометър" сред работещите - по първоначални данни 90 на сто от анкетираните отбелязват точно този проблем. Защото не може, когато не си платиш тока, водата, парното, да те съдят и да начисляват лихви върху неплатеното, а когато продаваш труда си, да не получаваш заслуженото. Даже без лихвите. До следващата тристранка!