14 Декември 2024събота21:48 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Стефан Танев:

Дори и с орязан бюджет не дължим нищо на фирми

Фонд за студенти по специалности, нужни на община Ивайловград, замисля кандидатът от БСП за четвърти кметски мандат

/ брой: 140

автор:Павлета Давидова

visibility 1966

СТЕФАН ТАНЕВ е роден на 12.11.1962 г. в Ивайловград. Завършва средно образование в СОУ "Хр.Ботев" в родния си град. Висшето си образование завършва във ВСИ - Пловдив, специалност инженер-агроном, и второ висше в УНСС - София, специалност публична администрация.
Трудовата му дейност започва в Ивайловград като агроном. В периода от 1991 до 1995 г. е заместник-кмет на община Ивайловград. След това е изпълнителен директор в местна фирма.
От 1999 г. и до момента е кмет на община Ивайловград - трети мандат.
Женен, с две деца - син и дъщеря.

- Господин Танев, канидатирате се за четвърти кметски мандат в община Ивайловград. Какво ви накара да го направите отново и то с листата на БСП?
- Хората от нашата партийна организация решиха да заложат на човек с опит, доказал се в областта на местното самоуправление. Надявам се да оправдая доверието им. БСП никога не е губила изборите в Ивайловград след годините на демокрацията. Мисля, че стоим добре между избирателите, винаги сме печелели доверието им.
- Коректно ли върви предизборната надпревара?
- За съжаление винаги има удари под кръста при изборите. По-мръсна кампания в община Ивайловград не е имало. От партия ГЕРБ смятат, че са мой основен конкурент, аз обаче не ги приемам така. Те са и основните, които пускат лъжи и клевети. Нормално е да се опитват да оплюят и да намерят кусури на един управляващ и действащ кмет. Аз обаче смятам, че трезво мислещите хора в общината не се поддават на тези манипулации. Ние не сме голям град, всички се познаваме - кой какъв е, що е.
- С кое от постигнатото през последния ви мандат се гордеете най-много?
- Отварянето на границата с Република Гърция през миналата година се превърна в истинско събитие. След много години чакане се сбъдна една мечта на жителите на общината. Работих за това още от първия си мандат като кмет. Много съм доволен от побратимяването, което направихме със съседната гръцка община. Любопитното е, че през годините работихме с един и същи колега - и той печелеше последователни мандати. Двамата заедно не престанахме на настояваме пред правителствата и на двете страни да отворим границата. Имахме много съвместни прояви на празниците както в нашия град, така и в тяхната община. Първоначално границата бе отваряна за по няколко часа, след това за цял ден, за два дни, после денонощно, докато не се сбъдна мечтата ни да имаме контролно-пропускателен пункт. Само година по-късно статистиката сама говори - около половин милион души са минали през КПП-то, около 215 хил. автомобила. Надяваме се това да промени към по-добро живота на хората, изобщо живота в общината. Даваме си сметка, че това няма да стане за една година, може би ще трябват няколко. Но вече се усеща промяната към добро, очакваме да има повече гръцки инвестиции, нови работни места.
- Сигурно имате и други проекти, с които се опитвате да подобрите живота в Ивайловград?
- През годините сме се ангажирали с около 30 малки, средни и по-големи проекта. През последния мандат 2008 г. реализирахме един емблематичен за Ивайловград проект - този за античната вила "Армира". Става въпрос за паметник на културата от национално значение. Неслучайно през 2009 г. той спечели първа награда на Международното туристическо изложение във Велико Търново. Много се гордеем и с нещата, които направихме за Дома за стари хора, Дневния център за деца с увреждания, Центъра за социални услуги, който от 2009 г. вече се помещава в чисто нова сграда. Ремонтирахме централния градски площад, главната улица в Ивайловград.
Обичам да казвам, че най-накрая нашите културно-исторически ценности имат свой дом, след като открихме Общинския исторически музей през 2009 г. Общината ни е известна с богато културно-историческо наследство. Досега всички находки отиваха в регионалния или в националния музей. Каквото намерят археолозите, сега вече си остава за нас и има какво да покажем на туристите. Гостите на Ивайловград се увеличиха, дори само за 2 години бяха построени 5 нови хотела, които в момента работят.
- За какво не ви стигна време? Какво очаквате да свършите, ако получите шанс за още един мандат?
- Колкото и да е активен кметът, времето винаги не достига. Когато направиш едно нещо, възникват други потребности, все нови и нови. По различните оперативни програми сме подали около 6 проекта на стойност над 10 млн. лв. Мудността на администрацията или липса на административен капацитет пречи те да бъдат разгледани - поне до момента нямаме информация одобрени ли са, не са ли, има ли забележки. Досега имаме одобрен само един проект по ОП "Регионално развитие за културно историческото наследство". Той е за 1,7 млн. лв. и включва втори етап на античната вила "Армира". Във вторник трябваше да подпишем договора в София, но ден преди това се обадиха, че подписването се отлагало за началото на ноември. Сигурно очакват някой друг кмет да го подпише, но това са подробности.
Заложили сме като ангажимент към нашите избиратели да продължим с благоустрояването на улиците и междублоковите пространства в новия квартал на Ивайловград. Това е един от проектите на стойност около 2 млн. лв. Искаме да подобрим и прилежащата инфраструктура до културно-историческите обекти в общината. С наши собствени средства направихме подходите до вила "Армира", асфалтирахме и път дотам с паркинг. Пуснали сме проект за един голям археологически обект - крепост в района. Ще работим в сътрудничество с Гърция и всъщност чакаме финансиране и оттам. Ще работим най-вече за популяризиране на културно-историческото ни наследство, с което много се гордеем. Спортните обекти също имат нужда от ремонт и ще работим за тяхното реконструиране и модернизация.
В община Ивайловдград има глад за някои специалности, за хора с определени професии. Смятаме да учредим фонд за студенти по специалностите, от които общината и фирмите в района имат нужда. През този мандат имаме разкрити над 300 работни места по различни социални програми - регионални и национални. Искаме да разширим дейността на Домашния социален патронаж, който работи от 6 години и доставя услуги на хората, които са самотни и изпитват някакви затруднения. Имаме идея да разширим и читалищната дейност, като подпомагаме и клубовете в селата.
- Има твърдения, че кмет от партия извън управляващата, във вашия случай от БСП, трудно ще ръкводи съместно с правителството на ГЕРБ. Как ще убедите хората, че партийната ви принадлежност не е пречка за развитието на общината?
- Това е четвъртото правителство, при което аз съм кмет. Мога да се похваля, че миналата година, независимо че нашият бюджет беше орязан с около 300 000 лв., ние се справихме. Съвсем отговорно мога да кажа, че в края на 2010 г., а и до момента, общината не дължи нищо към нито един доставчик, към нито една фирма. Не оставихме децата на студено, не ги оставихме гладни в детските градини и в училищните столове. Всички, които са на бюджетна издръжка, редовно си взимат възнагражденията и социалните придобивки, договорени по трудовия договор. Много се спекулира с това от нашите опоненти - че видите ли, кметът трябва непременно да бъде от ГЕРБ, за да имало проекти. Това е несериозно! В края на краищата за какво говорим - къде е демократичното право хората сами да решават и сами да избират за кого да гласуват? Ами ако повечето кметове не са от ГЕРБ? Искам да попитам, тогава общините ли ще се закрият, или какво? Мисля, че хората виждат реално и трезво накъде ни води политиката на ГЕРБ в този момент. На срещите с местните питам хората дали живеят по-добре. Живеят ли по-спокойно... Всички знаете какъв е отговорът.
- Какво се случва със стоителството около язовир "Ивайловград"? Със събарянето на незаконните постройки там?
- Събориха 3-4 постройки и толкова. Чух, че щели да продължат, но заради изборите спряха, защото у хората се надигна страшно много недоволство. След първото летене с хеликоптерите - вили и замъци... Появи се голям медиен интерес, в който управляващите сами се вкараха. Трябваше някой да опере пешкира и за съжаление се оказаха най-беззащитните хора. Не става въпрос за събаряне на вили или палати, а за съвсем обикновени постройки, дори бараки с по стаичка 3 на 3, където хората имат подслон, ако завали дъжд, докато са на язовира лятото. За никакви масивни или големи постройки не става въпрос. Управляващите можеше да намерят по-добро решение. Постройките можеше да получат статут на търпимост, собствениците да си закупят земята от държавата, да си декларират имота. Сега около язовира нямаше да са тези руини, които се получиха. Това не бе добър пример за държавническо управление, но в момента има много такива в държавата. Управляващите го направиха от неопитност, да не кажа, и от незнание. И от натягане на министър-председателя. Толкова натегаческо шефката на ДНСК дойде да спи тук, за да се снима, за да я дадат по телевизията, че е била на язовир "Ивайловград" и после - за събарянето. И си тръгна. И какво от това?
 

Протестиращи поискаха оставката на шефа на БАБХ

автор:Дума

visibility 2465

/ брой: 239

Икономиката посивява

автор:Дума

visibility 2252

/ брой: 239

Европейското финансиране за сондажите в "Чирен" е под въпрос

автор:Дума

visibility 2910

/ брой: 239

България е част от Шенген и по суша

автор:Дума

visibility 2402

/ брой: 239

Състоянието на Мъск надхвърли $400 милиарда

автор:Дума

visibility 2237

/ брой: 239

Предлагат Дядо Коледа да бъде обявен за "чуждестранен агент"

автор:Дума

visibility 1900

/ брой: 239

Накратко

автор:Дума

visibility 3193

/ брой: 239

Хладен разум

автор:Александър Симов

visibility 3056

/ брой: 239

Спорни мерки

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2778

/ брой: 239

Нечовешки екземпляр

visibility 2864

/ брой: 239

Изкуствен интелект и фалшиви новини

автор:Дума

visibility 2290

/ брой: 239

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ