14 Юли 2025понеделник08:32 ч.

Дородова диагностика показва проблеми със зрението

Специалисти препоръчват първият очен преглед да е до 3-месечна възраст

/ брой: 143

автор:Дума

visibility 2468

Повечето проблеми със зрението може да бъдат установени още в утробното развитие на децата. Това стана ясно от изявление пред журналисти на проф. Вагих Аклимандос - президент на Европейския борд по офталмология по време на ХIV годишна среща на Съюза на очните лекари в България. Научният доклад на учения бе озаглавен "Пренаталната диагностика - морална дилема". По думите на проф. Вагих Аклимандос голяма част от очните заболявания са генетични и наследствени. Затова генетичните изследвания и ултразвуковата диагностика на бременни са от изключителна важност за навременната диагностика и ранното им лечение. "Понякога става въпрос за туморооразни формации около очната ябълка, понякога става въпрос за сериозни увреждания, които могат да доведат до трайна слепота. Според законите на Великобритания бременността може да бъде прекъсната по всяко време, ако бъде установена някаква много сериозна аномалия. И това е голям проблем например след 30-ата седмица, ако се каже на бъдещата майка, че детето й ще бъде сляпо. Има очни болести, които може да бъдат установени дори след 30-ата седмица от утробното развитие - например отлепване на ретината на окото.
Пак според законодателството, до 24-ата седмица по принцип е прието да се прекъсва бременността, ако това би повлияло на здравето на майката или състоянието и преживяемостта на бебето, но само ако майката пожелае. В противен случай се смята, че й се оказва психологическо въздействие с тази вече нежелана бременност. Но ако бебето има много тежки аномалии, правилото за 24-ата седмица не важи. Моралният проблем възниква от факта, че законът не дефинира понятието "тежка аномалия", коментира проф. Аклимандос.
Подобни тестове са препоръчителни особено при семейства, някои от членовете на които имат очни проблеми. "Голям е проблемът в ромските семейства, в които има кръвнородствени бракове. Например в Пещера има много роми с пигментни дегенерации на ретината", обясни доц. Ива Петкова, национален консултант по офталмология.
Офталмолозите настояват и в България да бъдат въведени европейските норми и задължително първият преглед от очен лекар на нормално новородено да е до 3-ия месец от раждането му, заяви акад. Петя Василева. Тя поясни, че това е важен рисков период за установяване на вродени тумори. Вторият преглед да е около 3-ата година, а третият - преди тръгване на училище, след което задължително всяка учебна година до завършване на училище да се прави по 1 преглед. Акад. Василева припомни, че наскоро очни лекари от дружеството инициирали скрининг на 8 хил. деца от 3 до 14 г. от столичния район Подуяне и установили, че за 80% от тях това бил първи очен преглед. Голяма чест от децата над 9-10 г. вече са с нелечими очни проблеми, допълни тя.
Специалистите препоръчват още да се  проведе профилактичен очен преглед още на 1-годишна възраст, ако в семейството има родител с очила, кривогледство или "мързеливо" око. Специално внимание изисква и зрението на децата, родени с ниско тегло, отглеждани за известен период в кувьози, поради риска от ретинопатия на недоносените и свързаните с нея усложнения.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ