29 Април 2024понеделник05:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ракурси

Дойде време България да се учи от Виетнам

Непознати факти за страната, взела най-доброто от социализма и капитализма

/ брой: 201

visibility 314

Симеон ДИМЧЕВ*

Днес е 2 септември, Националният празник на СР Виетнам. Това е Денят на независимостта (от 1945 г.). На този ден е огласена Декларацията за независимост и образуването на Демократична република Виетнам.
За втори път се изкушавам да пиша за тази страна, започвайки заслужено с едно и също изречение: "През последните 25 години погледите ни бяха насочени на Запад. Така в България пропуснахме да видим как един приятелски народ се изправя от пораженията на войната и уверено изгради днешната си красива и напреднала държава."
Посочените по-долу факти показват защо това е така:
- Акумулираните чуждестранни инвестиции от 1990 година досега са 486 млрд. долара, като в последните 10 години те възлизат годишно на 18-20 млрд. Само за първите осем месеца на 2016 година сумата на преките чуждестранни инвестиции възлиза на 14,3 милиарда щатски долара;
- Класацията на чуждестранните инвеститори водят страни като Сингапур, Южна Корея, Япония и Австралия;
- Търговският баланс на страната за поредно десетилетие е положителен. Износът на Виетнам за 2015 година възлезе на 162 милиарда щатски долара, а вносът- на 158 милиарда;
- Заводът в град Хошимин е единственият в света извън Германия, в който се сглобява по лиценз "Мерцедес" S класа;
- В страната, взела най-доброто от социализма и капитализма, сега се сглобяват по лиценз 11 марки автомобили, като японските "Тойота", "Хонда", "Мазда", "Нисан". От 2016 година започна и сглобяването на дизеловите джипове "Исузу", корейските "Хюндай", "Даеву", "Киа" и корейско-американският "Шевролет", американският "Форд", немските "БМВ";
- Във Виетнам, за разлика от нас, освен гореизброените фирми инвестират "Хонда груп"," Канон груп", "LG груп", "Pegot", "BIG C", "VOLVO" и още много други;
- "Самсунг" сглобява във Виетнам над 75% от мобилните си телефони, последните мобилни телефони и смартфони "Нокия" също се произвеждат там;
- В страната има регистрирани 39 милиона мотоциклети, като в повечето семейства има по два. Само в района на град Хошимин са регистрирани повече от 9 милиона мотоциклета при население около 14 милиона жители, а в района на столицата Ханой - 6 милиона мотоциклета при население от осем милиона жители;
- В последните 10 години всяка година там се откриват по 1,4 милиона нови работни места;
- Във Виетнам има регистрирани над 550 000 фирми и около 1 милион семейни бизнеса;
- Страната е на четвърто място в света по производство на спортни обувки след страни като Китай, Бразилия и Индия;
- Някога гладуващият Виетнам сега дели първо-второ място в света с Тайланд по износ на ориз. Страната е на трето място по износ на черен пипер и на четвърто място по производство на кафе;
- При приватизация на предприятия държавата винаги държи 51% от собствеността.
- Пред завършване са метрополитените в столицата Ханой и град Хошимин;
- По статистиката на ООН Виетнам е на пето място в света по преодоляване на бедността;
- Преди два месеца авторитетното списание "Форбс" класира на четвърто място виетнамската нация по показател "щастие";
- В последните 25 години годишно се раждат над 1,5 милиона бебета;
- След приключване на войната с американците в обединената страна живеят 60 милиона виетнамци. Четиридесет години по-късно населението непрекъснато нараства и днес е над 94 милиона жители.
- През учебната 2015-16 година във висшите учебни заведения в чужбина са регистрирани да учат 118 000 виетнамски граждани, от които 28 000 в Австралия, 20 000 в страни от ЕС, 18 000 в САЩ, с ясното съзнание, че след завършване на висшето образование ще се завърнат да работят за благото на държавата си;
- През 2015 г. във Виетнам са регистрирани 15 милиона туристи, от които над 8 милиона са чуждестранните;
- През 2003 година Виетнам е обявен за най-сигурната туристическа дестинация и такава продължава да е и досега.
- Едно от най-важните заявени и изведени икономически решения на завършилия 12-и конгрес на Виетнамската комунистическа партия е страната след четири години да се нареди в групата на развитите държави в света. И ще станат, защото партия, правителство и парламент имат огромен хоризонт за развитието и управлението на страната си до 2030 година, а за най-важните отрасли и до 2050 година. С което доказват, че икономиката не е лява или дясна, а ефективна или неефективна, стига дозата между държавното и частното да е вярна и да бъде контролирана в интерес на обществото.
И понеже говорим за факти, държавата която е дала най-много средства от БВП на глава от населението си от бившите социалистически страни за възстановяването на следвоенен Виетнам, днес е на последно място в търговските им взаимоотношения. Стокообменът за 2015 година е само за 101,7 милиона долара, от които вносът от Виетнам за България е за 40,1 милиона, а този от България към Виетнам е за 61,6 милиона долара. В същото време стокообменът на Виетнам с Румъния е за 175,6 милиона, с Унгария за 195,2 милиона, с Полша за 761 милиона, със Словакия за 293,6 милиона и с Чехия за 248,2 милиона долара.
През последните 10 години цяла върволица от най-висши държавни български чиновници посети тази прекрасна страна. Те онемяваха от видяното, от икономическите темпове на развитие, от създадените специални икономически зони. И толкова. Нещо повече, допринесоха безплатното обучение на разменни начала за студенти да бъдат сведени от 3 (три) бройки годишно до 2010 година, до .... само една бройка сега. Срещу две бройки с Македония.
Само за 2016/2017 учебна година на разменни начала Унгария ще приеме 100 (сто) виетнамски студенти, а във Виетнам ще се учат 100 унгарски младежи.
За съжаление, безхаберно и безотговорно късаме живата връзка с над 30 000 работили и учили у нас виетнамци. Окончателно излизат в пенсия последните "българи" от парламент, правителство и от партийните структури, защото законът е категоричен и веднага отиват в пенсия навършилите 55 години жени и 60 години мъже.
"Редно е България да осъзнае, че времето е сменило ролите. Сега тя е тази, която трябва да се учи от Виетнам - не само как се постига икономически и социален напредък, как се прави гъвкава и и прагматична външна политика, но и как се цени човешкият фактор, как се гради устойчиво развитие, стъпило на фундамента на предшествал опит, традиционни приятелства и отговорни партньорства". Цитирам журналистката Къдринка Къдринова, която дава много точна оценка.
Виетнам днес се ползва със заслужен авторитет в света. Страната е активен член на ООН, на Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС), уважаван член е на Световната търговска организация като страна с призната пазарна икономика. Почти всички световноизвестни производствени марки са там. Както и световните лидери - през май т.г. Обама посети страната. През 2015 година завършиха преговорите с Европейския съюз за сключване на договор за безмитна търговия, а сега предстои неговото формално подписване.
С изумление научихме в контекста на противоречията в преговорите между САЩ и ЕК за атлантическото партньорство за това, "че Виетнам, заедно с още 11 страни е подписал договора за "Транс тихоокеанското икономическо споразумение", заедно със страни като САЩ, Канада, Чили, Австралия, Нова Зеландия, Япония, Корея и други.
Основен акцент в това споразумение е фактът, че в тази част на света ще се развива държавно направляван и контролиран капитализъм. Така, както е сега в скандинавските страни и в някои други държави в Европа. Всъщност това е и философията на успеха.
При тези факти за развитието на приятелския Виетнам, изводите за резултатите от нашия преход и какво правим като държава и общество, всеки може и трябва да си направи сам.
Да пожелаем нови успехи на трудолюбивия   виетнамския народ, както и на национално отговорните му и далновидни ръководители за успешното развитите на страната и вплитането й в глобалната икономика по повод националния му празник!

*Авторът е бивш кмет на район "Изгрев" в София и председател на българското Дружество за приятелство с Виетнам

Корнелия Нинова честити Цветница на празнуващите

автор:Дума

visibility 9

Цветница е!

автор:Дума

visibility 240

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 904

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 853

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 897

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 835

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 966

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 937

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 833

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 867

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ