14 Юни 2024петък00:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Другарски съд във ВСС за напусналите съдийки

Колегите им ги обвиниха в предателство, Борисов ги нарече "нагли"

/ брой: 130

автор:Дума

visibility 732

Обвинения и присъди като в другарски съд заваляха към напусналите съдийки от ВСС. Двете присъстваха на заседанието на съвета вчера, за да изслушат коментарите на колегите си. Повечето от тях не приеха обвиненията в лобизъм и нагласен избор на магистрати, други се обявиха за обидени, трети дори обвиниха Капка Костова и Галина Захарова в "поръчков лобизъм" и предателство.     Двете подадоха оставки тази седмица заради избора на Владимира Янева за шеф на СГС. Висшите магистрати ги обвиниха в опит за саботиране на членството на България в Шенген.
Главният прокурор Борис Велчев бе лаконичен и не изглеждаше засегнат от обвиненията  за лобизъм в съдебната система. Той обясни, че не е запознат с мотивите за оставките, но призна, че все пак ВСС ще загуби част от "своя морален и професионален облик". Правосъдният министър Маргарита Попова бе по-критична. Тя смята, че "подобни противоречия и скандали" рушат доверието в съдебните институции. Не успявате да излъчите правилните послания дори тогава, когато излъчвате кандидатура, обърна се тя към членовете на ВСС.
Нападките срещу Захарова и Костова започнаха с изказване на Божидар Сукнаров, който отхвърли тезата, че във ВСС има лобистки кръгове, които раждат предизвестени избори. Той обвини Захарова, че е ходила при него преди вота за шеф на СГС и десетина минути го е убеждавала да гласува за Величка Цанова. Сукнаров обясни обръщането в рамките на минути на част от гласовете в полза на Владимира Янева при балотажа с това, че членовете на ВСС са "разсъждавали" между двата вота. Неговите тези бяха напълно споделени от шефа на етичната комисия във ВСС Цони Цонев. Елена Митова пък заяви, че оставките са бягство от отговорност. Цонев бе още по-краен и обвини съдийките, че не са годни да работят във ВСС, щом не могат да приемат решението за избор на съдебен шеф, взето с толкова голямо мнозинство.
В подкрепа на двете оставки се обяви началникът на Инспектората на ВСС Анна Караиванова. Тя нарече решението на съдийките морален жест и съжали, че двете няма да продължат да работят за налагането на по-добри практики във ВСС. Караиванова не спести критики към останалите членове на съвета. Тя подчерта, че ВСС не е отчел съмненията за това, че новоизбраният шеф на СГС Владимира Янева бави близо година едно от делата по "Софийски имоти". Според нея този факт не е бил отчетен от комисията по атестациите при разглеждането на кандидатурата.
ДУМА припомня, че преди дни стана ясно, че бащата на Янева е купил два имота през "Софийски имоти", и то на крайно ниски цени. В същото време съдийката отговаря за две от делата по казуса с общинското дружество.
Да рушиш съда означава да режеш клона, на който седиш, заяви по-късно съдия Капка Костова. Тя бе категорична, че на държавата й трябва силен съд, защото това гарантира добро държавно управление и по-силна държавност. Рушенето на съда руши държавността, подчерта съдийката. Тя и Захарова бяха категорични, че оставките им са плод на лично решение. Не желая да участвам в такъв механизъм на такава кадрова дейност и не смятам, че трябва да получавам възнаграждение за това, посочи Костова. Захарова пък заяви, че в поредица от избори се предпочита кандидат и това се мотивира с общи нищо незначещи фрази като "силен характер", "познавам го отдавна", "добър човек".
Бойко Борисов нападна съдийките още в сряда в тв интервю вечер. "Е, това се казва наглост", коментира премиерът обвиненията на Захарова и Костова. След това Борисов използва микрофона и камерите, за да изсипе огън и жупел по правосъдната система. "ВСС две години работи без абсолютно никаква намеса на политическа партия ГЕРБ. Тези съдии, прокурори и всички, които са там, са изцяло избрани по квотен принцип от тройната коалиция - БСП, ДПС и НДСВ", ожали се премиерът.

Б.Б. нападна и Борис Велчев


За по-малко от 24 часа мнението на Борисов за главния прокурор се смени от "що за наглост?" до "изключително добър избор". Премиерът нападна Борис Велчев като пример за лобизъм в правосъдната система заедно с шефа на ВКС Лазар Груев.
"Нима той не беше съветник на Първанов и единствен кандидат? Що за наглост е това вече? А другият съветник на Първанов Борис Велчев стана главен прокурор. Значи, когато е от президента Първанов, близките му, значи не познати - съветниците му, тези хора мълчат като неми. Ама тази госпожа, която е 15 години съдийка, преди това била толкова години прокурор, се познава с Цветанов, нямала право да стане шеф на съда", изприказва Борисов по повод съпротивата срещу избора на Владимира Янева.
Само няколко часа след това той обяви Велчев за "изключително добър избор за главен прокурор". Борисов се скара на репортерите, че отново "се спекулира с моите изказвания" и отсече: "Когато съм коментирал избора на Лазар Груев и на други съветници на президента, аз съм коментирал начина, по който са били издигнати, а не техните качества".
Самият Велчев бе лаконичен по повод изказванията на Борисов. Ако той иска да ми каже нещо, добре е да го направи пряко, а не чрез телевизиите, препоръча главният прокурор.


Душана Здравкова зове ЕК на помощ


Европейската комисия да предприеме бързи действия за защита на върховенството на закона и демократичните процеси в България. За това призовава в писмо до еврокомисаря по правосъдието Вивиан Рединг бившият евродепутат Душана Здравкова. Тя подаде оставка като съдия в знак на протест след избора на Янева. Според нея проблемите в българската съдебна система вече преминават границите на професионалната и гражданската търпимост. Изпълнителната власт кадрува и оказва натиск върху нея, а полицейският произвол е ясно изразен, посочва Здравкова.
Дошло е време освен мониторингови доклади Европейската комисия да предприеме необходимите мерки, в рамките на своите правомощия, за защита на гражданите на България и върховенството на закона, пише Здравкова и призовава за проверка на фактите. Тя иска съдействие от Рединг и заради "ясно изразения полицейски произвол - нахлуване в домове на граждани, арести пред деца, погазване на човешкото достойнство".


Нели Куцкова: Чашата преля


Остри критики срещу скандала във ВСС изрази говорителят на Съюза на съдиите Нели Куцкова. По думите й с избора на Янева за председатал на СГС "чашата е преляла". Според нея за пореден път ВСС избира не на базата на професионални качества, а по неясни критерии. Куцкова смята, че именно по тази причина колегите й Галина Захарова и Капка Костова са подали оставки като членове на ВСС. Двете от години се борят за ясни критерии за издигане в съдебната система, коментира Куцкова. Според нея те са се уверили, че са безсилни да убедят мнозинството във ВСС, че административните ръководители трябва да са хора с репутация, а не да се избират по неясни принципи.
 

Собственици на празни жилища ще плащат такса водомер

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 110

Ограничават броя на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 110

40 лв. за нощувка в къмпинг

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 110

"Булгаргаз" не успя да продаде газов капацитет

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 110

Крайнодесни и леви бойкотираха Зеленски

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 110

Германия е близо до задължителната казарма

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 110

В Испания влезе в сила законът за амнистията

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 110

Накратко

автор:Дума

visibility 267

/ брой: 110

Няма спасение

автор:Мая Йовановска

visibility 309

/ брой: 110

За децата ни

автор:Аида Паникян

visibility 299

/ брой: 110

Компрометираните "европейски идеи"*

visibility 248

/ брой: 110

Фалитът на КТБ - десет години по-късно

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 110

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ