25 Април 2024четвъртък22:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Духът няма кой да посече

Научна конференция "130 години българска артилерия

/ брой: 124

автор:Дума

visibility 3483

Димитър Копривленски

Със сигурност това е едно от най-значимите през последните двадесетина години вече и научно събитие за артилеристите от запаса и от кадъра. В края на май в зала "Полк. Борис Дрангов" във Военната академия "Г.С. Раковски" в присъствието на вицепрезидента на Република България, бивш ракетчик и командващ Ракетните войски и артилерията в командването на Сухопътните войски генерал-майор Ангел Марин се проведе научна конференция "130 години българска артилерия". И идеята отпреди около две години на отговорния секретар на клуба на ракетчиците и артилеристите от запаса "Олимпий Панов" в столицата полк. Христо Христов, подета с възторг от клубното ръководство, вече е факт. Благодарение най-вече на невероятния работохолик и възторжен оптимист, "папа" на артилеристите и

ракетчик номер 1, генерал-лейтенант от запаса Димитър Тодоров

почетен председател на Клуб "Олимпий Панов". Над 50 души, все артилерийски светила и корифеи, сред които ген.-майор Кирил Стоименов, бивш началник на артилерийското училище в Шумен, ген.-майор Вълчо Фотев, последният началник на последното управление "Ракетни войски и артилерия" в Сухопътните войски, доц. д-р Иван Гюргаков, доц. д-р Борис Богданов, доц. д-р Ваньо Асенов - преподаватели във Факултет "Командно-щабен" във Военната академия, полк. доц. Панчев - зам.-декан на Факултет "Национална сигурност", д-р Йовчев - главен експерт в отдел "Учебна дейност", както и доц. д-р Нелко Ненов - зам.-началник на Факултет "Артилерия, ПВО и КИС" в Шумен. Цял ден припомняха и по достойнство оценяваха раждането и подвизите на българската артилерия и на славните артилеристи. Редом с нея, макар и тръгнали повече от 30 години по-късно, са и Ракетните войски на Българската народна армия, създадени през 1961 г.

Старците не берат хмел

Основният доклад "130 години бойна слава - създаване и развитие на Българската артилерия" по право произнесе ген.-лейтенантът от запаса Димитър Тодоров, човекът, когото сякаш и Бог пази за историята. За да има кой да свидетелства, да разказва и да дава пример. Без него тази престижна конференция можеше и да не стане факт. А той с невероятен хъс, ораторски апломб и младежка страст в продължение на повече от час изреди десетки имена, цифри, събития... Този почти 90-годишен всепризнат и дълбокоуважаван генерал от запаса и сега е пример и за по-младите, и за недотам младите. Е, накрая и гласът, и силите като че ли понамаляха. И за да му помогнат в разискванията и изясняване на пътя на артилерията, се включиха още точно... 14 докладчици. Плюс пратилите разработки по темите ген.-майор Ангел Златилов и полк. Кольо Господинов. И всичките те ще бъдат включени в сборник, издаден от пристрастния и към ракетите и артилерията бивш военен журналист и шеф на издателство "Еъргруп" Росен Панчалиев.
Особено задълбочен и интересен се оказа докладът на ген.-майор Кирил Стоименов, който по същество проследи пътя на Артилерийското училище в Шумен. Не че това е непознат въпрос, или пък че няма писано по него. А повече защото интелектът на този вероятно познат на всички български артилеристи е всеизвестен. И без да ползва какъвто и да е архив, той година по година, етап по етап припомни успехите на това най-реномирано висше военно-учебно заведение, дало на България и много забележителни военни кадри, и много други интелектуалци - певци, артисти, поети...
Умиление предизвика и пристигналият от 4-ти артилерийски полк в Асеновград майор Радулов, който проследи появата, укрепването и достигането до първо място сред ракетчиците от Варшавския договор на българските ракетчици. А негови слушатели се оказаха точно те - старците, които първи и най-точно извършват бойни пускове с ракети, не берат хмел. Един чудесно научен урок.

Пореден връх за клуб "Олимпий Панов"

Както падането на Одрин е изцяло за славата на артилерията, така и провеждането на тази научна конференция е изцяло на клуба на ракетчиците и артилеристите от запаса "Олимпий Панов" в столицата. И ако някому въобще мине през ума, че отсъствието на представители на направления "Артилерия" в МО и Щаба по отбраната намалява нивото и престижа й, дълбоко ще сгреши. Защото едно е административното нареждане и изпълнение, друго е патриотичното нагърбване с привидно непосилни задачи по откъсване от останалите задължения за написването на докладите, предвиждане и посрещане дори на материални и финансови нужди. И макар и не в залата, командирите на 4-ти артилерийски полк, на 5-а и 61-ва механизирана бригада подкрепиха колегите си от запаса и резерва, като осигуриха съответните докладчици. А флагманският артилерист от строя полк. Точилов - и чудесни паметни значки.
За участниците в конференцията и за всички артилеристи е чест и израз на уважение от страна на вицепрезидента на Република България Ангел Марин неговата съпричастност, приветствието му и присъствието на конференцията. Малко балсам за душата, мехлем за дълбоката рана. Когато реформите продължават и

не се вижда краят на страховете

А редуването на докладчиците от колосите ген. Тодоров, ген. Стоименов през полковниците Гюргаков, Богданов, Ненов до младоците майор Антонов, майор Радулов, смесването на терминологията от Варшавския договор и НАТО все пак са показателни. Животът продължава. И артилерията все пак не е пътник без компас, ще намери верния път. Артилерия и ракети може да не останаха,

ракетчиците и артилеристите обаче остават

И никакви сечива не ги секат. Ето как може и позакъсняла, може и предизвикана от някои "еднодневки" от по-ново време, научната конференция "130 години българска артилерия" поставя нещата на местата им.
Клуб "Олимпий Панов" е българската артилерия от вчера до днес!

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ