29 Март 2024петък17:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Булевард суета

Душата на перлите, или блясъкът, скътан в мидените "фабрики"

За създаването на скъпоценното камъче на стридата са необходими от 3 до 12 години

/ брой: 185

автор:Альона Нейкова

visibility 6256

Сред първите скъпоценни украшения, познати на хората, се нареждат и перлите. Преди десетки хиляди години преди нашата ера човекът, търсейки храна, се натъкнал на брега на морето на нещо прекрасно, скрито в черупката на мида. Но тогава представителят на хомосапиенс надали е знаел, че намереното от него ще покорява векове наред хората с нежната си красота и финес...
Перлите се отнасят към камъните, създадени от самата природа. Те са високо ценени практически от всички древни цивилизации в Египет, Китай, Гърция, Рим, както и загадъчните страни на Изтока. Според произхода им красивите скъпоценни мъниста се разделят на морски и сладководни. Последните още се наричат речни или езерни перли, понеже се срещат в няколко вида раковини, обитаващи тези водни пространства. Морският тип пък се образува от специалните бисерни миди и се котира няколко пъти по-скъпо.
Бижутерските произведения от перли подчертават високия социален статус на притежателите им, като винаги изпъкват пред другите украшения. Сред най-разпространените, в които може да се види едно или няколко естествени бели скъпоценни камъчета, са огърлици, гердани, колиета, гривни, обици, пръстени... С какъвто метал и да се съчетаят перлите, те изглеждат страхотно - и със злато, и със сребро, и с платина, и привличат безброй възхитени погледи към дамата или кавалера, които могат да си позволят такова елегантно и изискано бижу. То е превъзходен и желан подарък, без значение дали перлата в него е снежнобяла, златиста, розова, сребриста, жълтеникава или черна. Блясъкът и играта на светлината върху бисера зависят от седефените пластове. Затова естественото скъпоценно камъче понякога изглежда зелено или небесносиньо. Но такива перли са голяма рядкост и цената им е доста висока.
Не е тайна, че названието на заобления "продукт", създаден от мидата, е дошло от латинската дума pernula - морска раковина. За синоним на перла се използва още "бисер", както и вече остарялото "маргарит". Бялото скъпоценно зрънце се образува, когато пясъчинка или друга дребна частица случайно попадне в тялото на мидата и започне да я дразни. Ако стридата не успее да изхвърли чуждото тяло, тя започва да отделя специално вещество, наречено седеф, с което го обвива. И така се ражда перлата. Възрастта й се определя от нейния диаметър: колкото е по-голям, толкова по-ценен е бисерът. Например, ако диаметърът му е 9.5-10 мм, това означава, че за образуването на перлата стридата се е трудила не по-малко от 7-9 години.
Смята се, че бисерът започва да се добива преди повече от 60 века в страни като Индия, Шри Ланка, Таити, Иран и в Червено море. Много високо ценен още в древен Египет е бил перленият бял цвят с розов оттенък. От дълбините на топлите морета скъпоценното камъче се добива преди ХХ век, а професията на ловците на бисери се е смятала за изключително опасна. В днешно време съществуват цели плантации за култивирани сладководни бисерни миди. Продукцията им съставлява над 90% от съвременната търговия с перли. Самият процес на култивиране е разработен още през ХIII век в Хучау, Китай. В бисерната мида се поставя малка пясъчинка от стрита раковина и стридата се връща във водата. След определено време - от 3 до 7-8 години - седефените перли са готови за продажба и стават обект на по-нататъшни грижи от страна на бижутерите.
Истинският успех в изкуственото отглеждане на бисера идва едва през 1924 г., когато е открита мидата икешо, която според специалистите най-добре, най-качествено и най-бързо се справя с раждането на прекрасните седефени камъчета. Оттогава уникалните качества на сладководните перли започват да се ценят доста високо. Още повече че и култивираните, и естествените бисери живеят само 150-200 години.
Една от най-известните перли е "Перегрина", принадлежала последно на незабравимата актриса Елизабет Тейлър. La Peregrina е прочута не само заради уникалното си тегло - около 12 грама (или 55.95 карата), но и благодарение на съвършената си крушовидна форма и яркия блясък. Перлата е била намерена през XVI век край бреговете на Панама и е притежавана от краля на Испания Филип II, кралицата на Англия Мари Тюдор и от Наполеон III. Известният актьор Ричард Бъртън я купува на аукцион през ХХ век за 37 000 долара и подарява перлата на не по-малко прочутата Елизабет Тейлър. Тогава бисерът бил почти семпло закачен на златна верижка. Но заедно с бижутерската къща Cartier актрисата измисля уникалния дизайн на перлено-диамантената огърлица, чийто основен камък е именно La Peregrina. Приживе кинозвездата не пропускаше случай да се появи на светско събитие, демонстрирайки на нежната си шия това прекрасно творение на ювелирното изкуство.
С бисерите са свързани много поверия. В древен Рим например те са били смятани за символ на властта и мъдростта, а жените ги приемали като щастлив талисман и източник на сладострастни сънища. Астролозите и днес препоръчват перлени украшения на родените под знака на Близнаци. Гърците наричат медените образувания "най-красив естествен камък", за индийците те са "пъпка на цвете", а на японски думата "перла" звучи като "тама", което в Страната на изгряващото слънце означава и душа...

Лек срещу болести

Главата на Аллах
Векове наред перлите омагьосват хората със съвършената си красота и с неповторимия чар на морските дълбини. Много легенди и неоспорими факти за бисерите се предават от поколение на поколение и продължават да учудват с магическите си свойства.
- Китайците използвали перлите като лекарство от доста болести.
- Според легендата Клеопатра изпила чаша вино, в което разтворила стрит бисер, за да докаже любовта си към Марк Антоний.
- Древните гърци смятали, че перлите носят щастие в семейството и предотвратяват караниците.
- Римски генерал успял да финансира голяма военна кампания, като продал една от перлените обеци на майка си.
- Най-големият бисер, записан в Книгата на рекордите на Гинес, е Абалонската розова перла. Теглото й е равно на 470 карата (94 грама), а специалистите я оценяват на 4 700 000 долара.
- През 2008 г. 50-годишна готвачка в ливански ресторант (в град Тир) намира 26 перли в стрида, предназначена за сервиране.
- В Музея по естествена история в Лондон се пази изумителната капкообразна перла на Хоуп. Цветът й преминава от златисто-зелен в единия край до чисто бял в другия. Дължината на перлата е 51 мм, а най-големият диаметър е 114 мм.
- Главата на Аллах е най-голямата перла в света, намерена през 1934 г. на Филипините. Формата й прилича на чалма, а по повърхността й се забелязват линии, напомнящи гънките на мозъка. Теглото на Главата на Аллах е 6.4 кг.
- Перлите са скъпоценен камък, подходящ за хора, родени през юни. Също така е прието бисер да се подарява за първата, третата, 12-ата и 30-ата годишнина от сватбата.

Как може да различим истинските от фалшивите

Специалистите разграничават при перлите общо 8 форми: кръг, полукръг, капка, копче, круша, овал, неправилна и сфера. Но всички те могат да бъдат фалшифицирани от находчиви далавераджии. За да различим истинските от ментетата, най-добре е да знаем няколко прости трика.
Щом падне на твърда повърхност, естествената перла ще подскочи високо, сякаш е малко топче за пинг-понг. Докато фалшификатът ще тупне като камък.
Ако внимателно прокарате бисера по емайла на зъбите си, ще усетите характерно скърцане, което не е присъщо за стъклото или пластмасата.
Повърхността на перлите трябва да е леко грапава, а не идеално гладка.
Добре е да ги слагате често, но перлите няма да заблестят по-силно, ако ги носите непрекъснато или дори си лягате да спите с огърлица на врата. Човешката пот може да направи бисера по-мътен и дори да го обезцвети. Най-доброто средство за грижа на перлените огърлици е обикновено сухо парцалче.
Истинският бисер е доста по-тежък от имитациите, при това той винаги остава прохладен. Дори в най-горещо време, докосвайки перлена огърлица, може да усетите свежестта на морските дълбини.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ