Два избирателни списъка за вота
ЦИК отрича проблеми с комисиите по места
/ брой: 195
Два избирателни списъка ще има на 23 октомври в местата за гласуване - за местните и за президентските избори. Решението е на Централната избирателна комисия, съобщи говорителят Бисер Троянов.
Спецификата при местния вот е избирателите да отговарят на т. нар. "срок на уседналост", припомни Троянов. Те трябва да имат адресна регистрация по постоянен и настоящ адрес в страната най-малко 4 месеца преди изборите. Всички със съвпадащи постоянен и настоящ адрес ще бъдат включени в една секция. При разлика в двете регистрации може да се заяви гласуване по настоящ адрес. Това заявление се подава най-късно 14 дни преди изборния ден. Освен това на 23 октомври ще се гласува само с валиден документ за самоличност, на който не е изтекъл срокът.
В местните избори могат да участват граждани на държави-членки на ЕС, които също отговарят на изискването за уседналост. Предвижда се и подвижна избирателна урна за хората с увреждания, които обаче трябва да подадат декларация до 22 септември.
Няма нито един отказ за регистрация в предстоящите президентски избори от подалите до вторник документи 21 партии и 6 инициативни комитети, съобщи ЦИК. Само един комитет е внесъл депозита от 10 000 лв. Досега е приключила проверката на ГРАО за 11 от партиите и те отговарят на изискванията на закона. За участие в местните избори са регистрирани 73 партии на национално ниво.
Общинските избирателни комисии работят без проблеми, а някои от сигналите на партии се оказаха доста пресилени, заяви Бисер Троянов. Според него още на 19 август всички комисии са започнали нормално работата си, имало само проблеми с битовото устрояване.
Троянов коментира недоволството на членове на ОИК от заплащането на дейността им. Според него размерът на възнагражденията е бил предварително ясен, а парите ще се получават без удръжки. ЦИК има готовност да проведе обучение по места на общинските комисии в началото на октомври.
По повод ранната предизборна агитация Троянов уточни, че в Избирателния кодекс няма забрана да се провежда предизборна кампания извън 30-дневния срок преди изборния ден. Затова и комисията не можела сериозно да се намеси или да я забрани.
От ЦИК поискаха Българският футболен съюз да измести насрочените в деня за размисъл футболни срещи, както и възможните мачове в самия изборен ден.