11 Юли 2025петък20:54 ч.

Снимка Емилия Костадинова

Две трети от българите са съгласни да доплащат за саниране

Основните проблеми за хората са свързани с неяснотите за кандидатстването

/ брой: 105

автор:Дума

visibility 557

Седемдесет и един процента от българите биха участвали в програма за енергийно обновяване на жилищата, която изисква съфинансиране от собствениците им, и са убедени в ползите от цялостното саниране на сградите. Това съобщи на пресконференция Боряна Димитрова, управител на "Алфа Рисърч". Тя представи резултатите от проучването на социологическата агенция за възобновяване на прекъснатия процес на саниране.
По оценки на Министерството на регионалното развитие и благоустройството 93% от сградите в България са енергонеефективни, каза Димитрова. Близо 54 000 многофамилни сгради се нуждаят от обновяване и 645 000 еднофамилни сгради, в които живеят повече от 50% от населението на страната.
94,6 на сто от анкетираните очакват, че след обновяването на жилищата им ще имат по-ниски сметки за енергия, по-красива и сигурна сграда, по-висок комфорт за обитателите, както и по-висока стойност на имота им.  
Основните проблеми за хората са свързани с неяснотите за кандидатстването, за това какви са новите форми и изисквания, сроковете, за обхвата, за необходимите документи и къде да се представят. Притесненията са свързани с финансирането заради микса от собственици на апартаменти в многофамилните жилищни сгради, които имат различни финансови възможности. Друг важен за хората въпрос е свързан с постигането на съгласие в етажната собственост за започване на обновяването на сградата, като се изтъква необходимост от промени в Закона за управление на етажната собственост. Спорен е и въпросът какъв да е процентът на съфинансиране и кой да контролира избора на изпълнители и самото изпълнение на обновяването.
Още преди сегашната криза с доставките на енергийни източници и галопиращия ръст на цените над три четвърти от собствениците са били убедени в ползите от цялостното енергийно обновяване на сградата, посочва се в проучването на агенцията. Около 36% биха разчитали на лични спестявания, а 24% - на кредит при облекчени условия. 36% обаче заявяват, че нямат възможност да съфинансират обновяването на жилищната си сграда.
44% от собствениците изказват скептицизъм, че в тяхната сграда може да се постигне 100% съгласие на собствениците за обновяване за енергийна ефективност. Хората се нуждаят от законови механизми, които да гарантират поемането на отговорност и налагането на санкции на неизрядните собственици, сочи проучването. Проведените проучвания в София, Бургас и Габрово показват, че въпреки създадените от националната програма очаквания държавата да предоставя 100% финансиране безпрецедентният ръст на цените на енергоносителите бързо променя нагласите и готовността на хората да действат в променените условия. Има висок обществен интерес и желание за участие в новите етапи на програмите, дори и при по-малка подкрепа от страна на държавата, а с допълване чрез собствено финансиране, заключава проучването.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 126

Тупик

visibility 333

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 371

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 373

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 368

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ