02 Юни 2024неделя19:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Двойни стандарти в ЕС

/ брой: 5

автор:Светлана Велева

visibility 128

Апетитът за евтина енергия отново съживява добива на въглища, което обаче увеличава замърсяването на въздуха и заличава населени места, съществуващи от Средновековието. Това става ясно от данни на Bloomberg, според които Германия бележи драстичен ръст в производството на ток от въглища. Това рекордно производство се обяснява с намаленото производство на тока от АЕЦ. Тази политика обаче е в разрез с политиката на ЕК за ограничаване на емисиите въглероден диоксид и за производство на "зелена" енергия, която трябва да расте. Но властите си затварят очите за тази експанзия на минното дело, заради двойно по-високите цени на енергията спрямо тези в САЩ.
Осигуряването на енергийния резерв в Германия стана по-трудно, след като през лятото на 2011 г. Берлин затвори 40% от своите АЕЦ, като реакция на катастрофата във Фукушима. Всички атомни централи в страната ще бъдат затворени до 2022 г. Преди въвеждането на мораториума върху по-старите реактори атомната енергия осигуряваше 23 на сто от електропотреблението в Германия. Паралелно трябва да бъдат въведени 9 газови електростанции, но реално към момента техният дял намалява. Вредните емисии пък трябва да се намалят с 40% до 2020 г., но според Global Carbon Project, който събира данни от проучващи институти по целия свят, глобалните емисии на въглероден двуокис от изгарянето на изкопаеми горива се повишава до рекордните 36 млрд. метрични тона за 2013-а. Това е 61% ръст спрямо 1990 г. - началото на Протокола от Киото.
Същевременно към България има категорични изисквания за намаляване на вредните емисии, заради което през 2015-а ще бъдат затворени някои ТЕЦ-ове. На другите централи сроковете на живот приключват най-късно през 2018 г. До 5 години пък предстои да бъдат затворени реакторите в АЕЦ "Козлодуй" и страната ни още през 2019 г. ще остане едва с 40% от сегашния си енергиен потенциал, ако не се направи нещо. Иначе всички разбират от енергетика и дават акъл.

 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 953

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 992

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1121

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 883

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 968

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1004

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1183

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ