Сърбинът печели анкетата на БТА за 4-и пореден път, Григор Димитров е 6-и

/ брой: 17

автор:Марин Милашки

visibility 370

Водачът в световната листа на тенисистите Новак Джокович спечели 42-ото издание на анкетата на Българската телеграфна агенция за Спортист на годината на Балканите. Сърбинът единствен беше посочен в анкетните карти на всички участвали агенции и събра 91 т., за да заслужи приза за безпрецедентен четвърти пореден път. Така той се доближи максимално до рекордьорката Стефка Костадинова, която има общо 5 победи в анкетата през 1985, 1987, 1995, 1996 и 1997 г. Ноле, който направи поредния си силен сезон в тениса, спечели  през 2014 г. "Уимбълдън" и финалния турнир на АТП в Лондон, както още 5 купи.
На второ място с 51 т. остана шампионът от Откритото първенство на САЩ по тенис Марин Чилич от Хърватия, който заслужи общо 4 титли през сезона в турнирите на АТП. Третото място също бе за тениса. С 1 т. по-малко го спечели румънката Симона Халеп, която игра на финалите на "Ролан Гарос" и на Шампионата на Женската тенис асоциация. През сезона тя се изкачи до рекордното в историята на румънския женски тенис второ място в световната ранглиста. Доминацията на тениса подсили и Спортист №1 на България за 2014 г. Григор Димитров. Хасковлията бе единственият българин в топ 10, като се нареди на 6-о място с 24 т. Той спечели 3 турнира на АТП и за първи път влезе в топ 10, като през август достигна до рекордното за българския мъжки тенис 8-о място в световната ранглиста.
Лекоатлетката Сандра Перкович (Хърв) е четвърта с 39 т. Тя спечели европейската титла на диск с нов национален рекорд, а после победи и в
Диамантената лига. Пети с 27 т. се нареди турският футболист Арда Туран, който помогна на Атлетико М да спечели титлата в Испания и да достигне до финала на Шампионската лига. Сръбският баскетболист Милош Теодосич остана само на 1 т. след Гришо - седми с 23 т. Той беше с решаващ принос за класирането на националния тим на страната си на финала на световното първенство и беше избран в идеалната петица на шампионата. С клуба си ЦСКА М той спечели титлата на Русия и достигна до финалната четворка в Евролигата.
Хърватският футболист Лука Модрич е 8-и с 20 т., след като с Реал М спечели Шампионската лига и Световното клубно първенство, както и Купата на Испания. 9-и с 19 т. е лекоатлетът Константинос Филипидис (Гър), световен шампион на овчарски скок в зала. 10-ката попълни хандбалистката Катарина Булатович (Чгора) с 18 т. Тя спечели Шампионската лига с клубния си тим Дьор (Унгария) и изведе Черна гора до полуфиналите на Европейското първенство по хандбал.
Общо 39 спортисти бяха номинирани от балканските агенции в тазгодишното допитване. 12-и с 15 т. се класира натурализираният американски баскетболист Тайрис Райс, който играе за Черна гора.
Още трима български състезатели получиха точки в анкетата. Щангистът Иван Марков, европейски шампион и световен вицешампион, е 14-и с 11 т. Първата световна шампионка по бокс на България Станимира Петрова е 26-а с 5 т., а еврошампионката на едноместно кану Станилия Стаменова е 39-а с 1 т.