14 Юли 2025понеделник03:57 ч.

Изпълнител Той е поел на плещите си цялата тежест на изпълнителната власт, както и цялата отговорност

Един ден от живота на сити-мениджъра

Абсолютен победител в руския конкурс „Мениджър на годината” стана Дмитрий Городецки, ръководител на администрацията на градския окръг Домодедово.

/ брой: 271

visibility 241

Ирина Пуля

Човек би се запитал, за какви такива заслуги Свободното икономическо общество на Русия награждава със статуетка на Екатерина Велика не преуспял банкер, не федерален министър, а представител на местната власт? Нека се опитаме да разберем това, като за целта отидем до Домодедово – малък град близо до Москва – и изкараме един ден с неговия ръководител.
В 7.00 ч. Дмитрий Игоревич е вече в кабинета си. Веднага след това хукваме към първия обект, набелязан за този ден: производствено-логистичния парк „Северно Домодедово”. По пътя ще се опитаме да изясним за себе си задълженията на сити-мениджъра – именно така тук наричат Городецки. Става ни ясно, че главата на окръга Леонид Ковалевский е висшо длъжностно лице, което се занимава основно с държавната и представителна власт, с всекидневната работа с хората, отворен е за всякакви въпроси. За Городецки остава цялата тежест на изпълнителната власт, стопанските и финансови проблеми на предприятията и бюджетните заведения. „Стратегията за развитие на окръга два пъти бе отстоявана пред Върховния съд, като доказвахме перспективата пред урбанизацията на територията, - си спомня Городецки . – Ние пресметнахме, че разделянето на няколко селища със собствени бюджети и граници, което изискваше от районите федералният закон за местното самоуправление, не е изгодно”. При таково разделяне селата с полупразна хазна (а те са цели 150) не биха могли да се изправят на крака. През 2006 г. Домодедовският район сплотява селищата си в градски окръг със система на управление, състояща се само от едно звено. Същата година приемат генералния план за развитие до 2025 г. – първият в страната, разработен във формата на нов Градоустройствен кодекс. „Това ни помогна да устоим на кризата, - смята Городецки. – Предкризисният ежегоден ръст на икономиката от 40-60% ни позволи да предпазим от срив по-голямата част от ключовите показатели. Използвахме и миналогодишния опит в кризисния мениджмънт, когато последствията от ледения дъжд и терористичния атентант на летището се отстраняваха от всички. По резулатите от миналата година общоикономическият оборот на окръга е нараснал с 29%. Средната заплата на 60 000 души, заети в големите предприятия, през декември стигна почти 49 000 рубли. Като се има предвид, че тук живее 2% от населението на Подмосковието, окръгът произвежда близо 9% от регионалния продукт, като задминава другите общински образувания на областта по продукция, работи и услуги в пъти”. Навън се простират зелените хангари на „Северно Домодедово”. „Започна работата по две части от комплекса, - коментира Городецки , - това са 660 000 кв.м. производствени площи, а към 2015 г. те ще са над милион квадрата – това ще е най-големият логистичен парк в Европа!”. Сред стотиците местни промишлени и складови предприятия е американската компания PepsiCo, световноизвестен производител на хранителни продукти и напитки. Най-перспективният от стотиците й заводи, в който работят близо хиляда души, е този в Домодедово. Тук се произвеждат безалкохолни напитки. Млечни, чайни, енергийни и сокови продукти, разнообразни снаксове от другите заводи се изпращат в централния разпределителен комплекс, откъдето се насочват към потребителите по хиляди маршрути.
Городецки не е дошъл с празни ръце. „Приключихме с проектирането на общинските пречиствателни съоръжения, сега ще пристъпим към реконструкция, - съобщи той. – Немска технология ще ни позволи да удвоим производителността от 30 на 60 хиляди кубични метра в денонощие”. От това, междувпрочем, ще спечелят не само живеещите в парка, но и десетките хиляди жители на окръга, както е било и при газифицирането на „Северно Домодедово”. „След приключване на строителството на комплекса тук ще създадем промишлен окръг със сериозни данъчни облекчения и работни места, - обяснява Городецки . Фирмите, които са съгласни на взаимоизгодните условия, имат къде да се разгърнат: освен „Северно Домодедово” са обородувани още три индустриални парка, а други два са на фаза проект. „От общия обем инвестиции, вложени в икономиката на Подмосковието, до 10% всяка година намират приложение в Домодедово. За пет години се натрупаха над сто милиарда рубли, - отбелязва Городецки. – Сред новите производства има десетки предприятия на строителната промишленост, хранителнопреработвателната промишленост, логистиката, машиностроенето и металообработването, което е пряк резултат от насочената реструктуризация на икономиката. Например, за рекордни срокове бяха построени монтажен тракторен завод на световен лидер в строителството на селскостопански машини, сладкарска фабрика, няколко мебелни цеха, модерни фабрики за промишлени опаковки. Само в строителството на нови заводи за производство на кардиостендове и други изделия с медицинско предназначение през близките две години ще бъдат инвестирани по механизма държавно-частно партньорство над 5 милиарда рубли”.
Когато говорят за областта, че в нея текат реки от мляко, се има преди всичко предвид домодедовския животновъден завод „Барибино”. Сравнително неотдавна към него са се присъединили още четири други стопанства в Домодедово и Серебряние Пруди, които са били под заплахата от затваряне. Разширеното „Барибино” с четири хиляди дойни крави сега произвежда най-много мляко от всички други стопанства в страната – по 75 хиляди литра на ден. Влизаме във фермата и Городецки с особена нежност погалва пъстрите теленца. Той има особено отношение към това: още през 2000 г. спечелва наградата на правителството на РФ в областта на науката и техниката за разработката си на уникални генноинженерни биопрепарати – интерферони за животни. Преди да седне в чиновническото кресло той е работил в голямата наука.
След пътуването Городецки се върна в кабинета си, макар работният му ден отдавна да е приключил. Пред вратата му стои опашка от посетители. На бюрото му има стотици документи, които той трябва да успее да разгледа, без да отлага за утре. След това трябва да се подготви за лекциите, които чете на студенти в почивните дни. Докторът на икономическите науки Городецки води два курса – „Управление на държавната собственост” и „Стратегия на развитие на градовете”.


Цифри


120
апартамента е предоставил на бюджетните работници градът през миналата година, от които 32 са били за педагози. За изминалите пет години вече 500 семейства са отпразнували преместването си в нов дом.

5000000000
рубли за две години ще бъдат инвестирани в градските предприятия за медицинска техника от страна както на държавата, така и на частници

 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ