13 Юли 2025неделя02:01 ч.

Икар

Един "луд" в скок към Земята от ръба на Космоса

На 8 октомври австриецът Феликс Баумгартнер ще се опита да счупи звуковата бариера с тялото си като полети от 37 км височина

/ брой: 232

visibility 2632

- Да направя нещо такова, да премина отвъд скоростта на звука - за това съм мечтал още от дете! - казва австриецът Феликс Баумгартнер.


Роден на 20 април 1969 г. в Залцбург, той си създава име на луд каскадьор, безумно смел парашутист, авантюрист и изследовател. През 1999 г. скача и се гмурка във въздушния океан от кулите-близнаци в Куала Лумпур, Малайзия. През 2003 г. пресича Ламанша в свободно падане с помощта на специално крило, изработено от карбонови влакна. Полита и от статуята на Исус Христос в Рио де Жанейро. Има няколко хиляди свободни скока от фантастична височина.


На 8 октомври, ако всички атмосферни и метеорологични условия са подходящи край Розуел, щата Ню Мексико, САЩ, където се намира и мистериозната "Зона 51", той ще направи страшно рискован опит да се изкачи с балон до стратосферата, на височина от 37 000 метра, и да скочи оттам. Това е четири пъти по-голяма височина от тази, на която летят пътническите самолети при температура на въздуха на 9-10 км височина от минус 45-60 градуса, и всъщност означава да бъде достигната границата с Космоса.
Успее ли храбрият мъж, той ще надхвърли всичко постигнато от човека досега в това отношение и ще постави четири световни рекорда:
1. Най-високият управляван полет с балон.
2. Свободно падане от най-голяма височина.
3. Най-продължително свободно падане.
4. Първо преминаване на звуковата бариера от самостоятелно летящо човешко тяло, от човек без летателен апарат.
Не са малко тези, които смятат, че всичко се прави само за пари, само за слава, само за място в книгата "Гинес", само за приключение или само за да бъде удовлетворено самолюбието на един луд.
Всъщност скокът се подготвя отдавна и негова основна цел е да бъде събрана ценна информация за безвъздушното пространство. Тя трябва да подобри сигурността на полетите и да скъси разстоянието на човека до Космоса. Също да помогне за спасяването на космонавтите при авария, да предостави важни сведения на инженери и конструктори. Да покаже, че човешките възможности и мечти са безпределни и когато се използват мъдро и смело, могат да дадат изумителни постижения.
При изпитанията на оборудването през август т.г. австриецът прави скок от 30 000 метра и регистрира скорост от 864 км в час, преди да отвори парашута си. Очаква се при скока от височина около 37 км скоростта му преди отварянето на парашута да достигне 1226,7 км в час, т.е. тя ще надмине звуковата бариера!
 Това би било най-високо равнище в екстремния парашутизъм. Досега, вече 51 години, рекордът се държи от американеца Джоузеф Китингър със скок от 31 300 м височина. През 1960 г. той скача от балон и лети 4 минути и 36 секунди, като достига невероятната и за онова време, и днес скорост от 988 км в час. Този резултат обаче не е одобрен от Международната авиационна федерация, тъй като Китингър използва стабилизиращ парашут. Официално признатият рекорд на Федерацията по свободен полет принадлежи на съветския парашутист Евгений Андреев. През 1962 г. той извършва скок от височина 25 500 метра, 24 500 от които са свободно падане.
Подобни скокове извършват смели мъже от цял свят, сред тях и българи, в стремежа си да се доближат до стремежа на човека откакто свят светува - да лети като птица.
Как ще премине полетът на Баумгартнер?
Най-напред той ще се издигне до ръба на Космоса в сложно конструирана капсула, "теглена" от хелиев балон с много здрава защита. После ще се изправи на прага на капсулата, надвесен над земното кълбо, над бездната от въздух, за която признава, че му спира дъха от ужас и възхищение, че разкрива най-невероятната картина, която човек може да си представи и че усеща с всяка фибра на тялото си хилядите страшни неща, които може да му се случат при това пътешествие от Космоса към Земята.
После австрийският парашутист ще разхерметизира капсулата и ще скочи от нея. Той ще пада свободно, облечен и защитен единствено от своя космонавтски костюм - напълно херметизиран. Предполага се полетът му да продължи 35 секунди и щом бъде достигната и надмината скоростта от 1200 км в час, парашутът му да се отвори и да го свали безопасно на Земята.
Подготовката за този полет е продължила 7 години. Баумгартнер е трениран от специалисти на НАСА и за да бъдат постигнати днешните му умения, са изхарчени няколко милиона долара.
- Рекордите съществуват, за да бъдат подобрявани. Хората винаги трябва да отиват по-далече, по-високо и по-бързо от тези преди тях и ще бъда много щастлив, ако Феликс счупи моя рекорд. Смятам, че ще го направи - заявява досегашният носител на прозвището "Човекът-птица" Джо Китингър, днешният шампион.
Той най-добре от всички знае: това е истинско пътешествие към неизвестността.
На същото мнение е и Баумгартнер:
- Когато разхерметизираш капсулата, си мислиш - сега вече всичко става много сериозно! Чувството е страхотно, велико - казва Храбрия Феликс, както наричат Феликс Баумгартнер в родината му.
А знае се: бъдещето е на смелите! Затова успешно излитане и меко кацане на Храбрия Феликс!


С крилото от карбонови нишки в полет над Ламанша

Най-прецизни изследвания на специалния костюм


На прага на въздушния океан

Балонът с хелий, който ще изкачи капсулата на височина от 37 км

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ