11 Юни 2024вторник22:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Една сонда за шистов газ ще замърси цяла Добруджа

/ брой: 197

автор:Дума

visibility 794

Само едно замърсяване, дори само една сонда, проучваща за шистов газ, може да означава замърсяване на цяла Добруджа, заяви вчера Мариана Христова от Коалиция "България свободна от ГМО". Това би засегнало огромен воден хоризонт от около 13 000 кв. км, който служи за източник на вода на живеещите в Добруджа, проучването за шистов газ не се различава от концесионния добив, посочи еколожката.
Проблемът на тази технология e, че веднъж замърсено, цялото водно езеро не може да бъде изчистено, коментира Христова. Според нея трябва да има закон за екологична безопасност. От екоорганизацията отбелязаха, че проучванията за шистов газ в България могат да доведат и до проблеми с инфраструктурата, тъй като по пътищата трябва да мине изключително тежка техника за проучване. Такъв проблем възникнал в Полша.
"Проблемът на България е, че гледаме нещата на парче. Нямаме хора, които да са компетентни на научно ниво по тази технология. Тя освен това не е подходяща за гъсто населени райони", отбеляза Христова.
Колегата й от неправителствената организация Борислав Сандов също смята, че Добруджа е на прага да бъде замърсена от проучването и добив на шистов газ. Според него държавата прилага двоен стандарт към този регион. От една страна, беше забранено изграждането на ВЕИ в земите от първа до четвърта категория, а от друга - беше дадено разрешение за проучване на шистов газ, припомнят от коалицията.

Пети блок на "Козлодуй" започна работа с новото гориво

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 108

Брюксел може да разследва сделката с Йетел

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 108

1500 евро е глобата в Гърция за пушене в кола с дете

автор:Дума

visibility 425

/ брой: 108

Земеделската земя - 54,5% от общата площ на страната

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 108

Пожар в двореца Версай

автор:Дума

visibility 165

Макрон разпусна френския парламент

автор:Дума

visibility 330

/ брой: 108

Португалските социалисти с победа на евровота

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 108

По-грамотни?

автор:Деси Велева

visibility 398

/ брой: 108

Звучен шамар

автор:Таня Глухчева

visibility 417

/ брой: 108

Вече наблюдаваме криза на представителността

visibility 338

/ брой: 108

Какъв кредит отпускат за жилище от 150 до 200 000 евро

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 108

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ