19 Септември 2024четвъртък09:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Една трета от българите са с намалени доходи заради извънредното положение

автор:Дума

visibility 472

Над една трета от българите вече са с намалени доходи заради въвеждането на извънредно положение, показва допитване на „Галъп интернешънъл“, проведено между 30 и 31 март. Други над 20% очакват в близко бъдеще доходите им да намалеят.

От запитаните 36% посочват, че доходите им вече са спаднали, 23% очакват това скоро да се случи, а 35 на сто казват, че няма промяна. Други 8% се колебаят да отговорят.

Цели 6% от работещите заявяват, че вече са загубили работата си, посочват социолозите. Това е удвояване в сравнение с първия сондаж на "Галъп", проведен преди седмица. Освен това още 10% казват, че да загубят работното си място е непосредствената им перспектива. Все пак мнозинство от работещите (70%) не смятат, че работното им място е застрашено.

Активните в икономически план възрасти са и тези, които в най-сериозна степен споделят тревожни оценки и перспективи за доходите си. Може би затова и най-младите групи в по-голяма степен намират мерките вече за непоносими, коментират от агенцията.

По отношение на поносимостта на мерките за 82% от гражданите те са "неприятни, но поносими", а за 15 на сто те са "вече непоносими". Сред активното население тези проценти са съответно 80% и 17%.

Две трети от българите продължават да смятат, че мерките, които властта взема, са достатъчни. Леко нараства спрямо предходната седмица делът на тези, които смятат мерките за прекалени (сега те са 20%) и слабо намаляват считащите, че мерките са недостатъчни (12%).

Наред с високо оценените действия на правителството Националният оперативен щаб също запазва одобрението си. Извънредната ситуация създава ново доверие към властите, смятат социолозите.

Няма значима промяна по главния индикатор на проучването, а именно дали хората пребивават в панически страх (посочено от 24% от запитаните), тревога (60%), или реагират спокойно (едва 13%).

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 839

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 905

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 932

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 836

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 2380

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 1310

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 951

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 831

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 2376

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ