29 Май 2023понеделник22:07 ч.

ВРЕМЕТО:

В понеделник въздушната маса над България ще остане неустойчива. Облачността ще бъде значителна, купеста и купесто-дъждовна и на много места в страната ще има краткотрайни, временно интензивни валежи и гръмотевици. Остават условията и за градушки. Ще духа слаб, в Източна България - до умерен вятър от север-североизток. Максималните температури ще са между 21° и 26°, в София - около 21°. В понеделник въздушната маса над България ще остане неустойчива. Облачността ще бъде значителна, купеста и купесто-дъждовна и на много места в страната ще има краткотрайни, временно интензивни валежи и гръмотевици. Остават условията и за градушки. Ще духа слаб, в Източна България - до умерен вятър от север-североизток. Максималните температури ще са между 21° и 26°, в София - около 21°.

Ефективност нулa

/ брой: 193

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2

Драстичното поскъпване на енергоносителите ще се окаже удобно оправдание за скока на цените на стоки и услуги, доставяни от нереформираните сектори у нас. Да вземем ВиК услугите, където цените също ще хвръкнат. 

Проблемът с водата не е от вчера. Наближава четвърт век, откакто Световната банка, при отпускането на първия милионен заем за реформа в тази област, отчете, че над 60% от питейната вода у нас се губи. Десетилетията се изнизаха и според последния сравнителен анализ, одобрен от КЕВР, при инвестиции от държавата и оперативните програми за близо 300 млн. лв. течовете от водопреносната система са в рамките на... 64 на сто. Не бяха стратегии, не бяха реформи и накрая - "ефективност нулева", както пееше Ицо Хазарта. И в момента над 300 хиляди българи в 17 области имат проблеми с водоснабдяването и са на режим. 

Това е реалният резултат от реформата във ВиК сектора за над 20 години. Ако България подобрява нещата с досегашните темпове, ще са необходими още 35 години, за да имат българите качествена услуга. До този извод стигна СБ при писането на поредната водна стратегия на страната. В последните години във ВиК сектора у нас са наливани по 167 млн. лв. годишно. За да се справим с пречистването на отпадъчните води, да се намалят загубите и да се повиши качеството, през следващите 10 години трябва да се вложат близо 12 млрд. евро. Само 40% от тези пари могат да дойдат безвъзмездно от ЕС, другата част България сама трябва да осигури. И тук се върви по линията на най-малкото съпротивление - вдигане на тарифите. А състоянието на мрежата остава трагично. На всеки 100 км от водоснабдителната мрежа у нас се случват по 85 аварии годишно, а при канализацията - по 200. При близо 193 млн. лв. инвестиции годишно реално са ремонтирани едва 0,5 на сто от цялата водоснабдителна мрежа в страната. Парите от вдигнатите цени на водата явно са отивали за увеличение на заплатите в държавните и общинските дружества. Именно ВиК дружествата бяха най-големите хранилки на ГЕРБ по места...

 

 

 

Властта иска ново удължаване на Бюджет 2022

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 100

Анкета на МФ: Лихвите - нагоре, спад в темпа на кредитиране

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 100

Окончателно: Още година безмитен внос от Украйна

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 100

Безизходица: Животновъди подаряват млякото си

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 100

Ердоган срещу Кълъчдароглу

автор:Дума

visibility 287

/ брой: 100

САЩ избегнаха фалит в последния момент

автор:Дума

visibility 344

/ брой: 100

Рокади в сръбската управляваща партия

автор:Дума

visibility 274

/ брой: 100

Омерта

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 100

Хаос върху хаоса

автор:Иван Ченчев

visibility 350

/ брой: 100

Разпад на държавността

автор:Георги ГЬОКОВ

visibility 288

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ