14 Юли 2025понеделник15:23 ч.

ЕК обмисля наказателна процедура срещу Германия

Берлин и Брюксел влизат в спор за границите на икономическия суверенитет

/ брой: 88

автор:Дума

visibility 1559

Европейската комисия обмисля дали да започне наказателна процедура срещу Германия заради решение на нейния Федерален конституционен съд (ФКС), който миналата седмица постанови, че действия на Европейската централна банка (ЕЦБ) противоречат на германското законодателство.

На 5 май Федералният конституционен съд (ФКС) в Карлсруе изрази мнение, че многомилиардните покупки от ЕЦБ на държавни облигации на страните от еврозоната нарушават частично германското законодателство. Закупуването на държавни облигации, което се извършва от 2015 г. с цел възраждане на икономиката на ЕС, противоречи на основния закон на Федерална република Германия, тъй като правителството на страната и Бундестагът не са участвали в проверката на пропорционалността на решенията на ЕЦБ. Всъщност германският съд потвърди, че действията на ЕЦБ лишават Берлин от част от икономическия суверенитет без съгласието на германското правителство.

ЕЦБ прилага така нареченото количествено облекчаване - разширена програма за закупуване на активи, в рамките на което се придобиват ценни книжа на частния и публичния сектор. Тя бе задействана през март 2015 г. с цел закрепване на инфлацията в еврозоната до 2%. Германия е и най-големият вносител на средства във фондовете на ЕЦБ. Първите претенции на германски съдии срещу такива стимули на ЕЦБ са от 2017 г.

На 8 май Съдът на Европейския съюз в Люксембург реагира на решение на германския съд, като припомни, че не националните съдилища, а само той има юрисдикция да се произнася по решенията на ЕЦБ. Освен това може да се окаже, че отделните държави ще упражняват чрез съдебни решения национален контрол върху средства  от фондовете на ЕЦБ или поне националното участие в тях. Съдът на Европейския съюз не коментира германското решение, а само посочва, че национални съдебни решения, които противоречат на неговото, носят заплаха от разклащане на целия правов ред в ЕС.

"Отнасям се към това много сериозно. Последната дума, що се отнася до законодателството на ЕС, винаги принадлежи на Европейския съд", заяви председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен. Тя допълва, че в момента комисията анализира подробно решението на германските конституционни съдии. На базата на заключенията са възможни последващи стъпки, включително наказателни процедури.

По-рано германската агенция ДПА разкри, че Лайен е била сезирана за случая от "зеления" евродепутат Свен Гиголд.

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 335

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 285

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 281

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ