27 Април 2024събота03:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕК отново критикува съдебната ни власт

Огромните правомощия на Иван Гешев, липса на присъди за корупция на високо равнище и свободата на медиите продължават да тревожат Брюксел

/ брой: 138

автор:Дума

visibility 830

Очакванията за пореден критичен доклад на Европейската комисия за състоянието на върховенството на закона в България се оправдаха. Брюксел повтаря част от предходните си констатации, макар да отбелязва, че българските власти са приели план за действие по досегашните препоръки. Запазват се предизвикателствата пред съдебната реформа, включително по отношение на отчетността на главния прокурор и състава на Висшия съдебен съвет (ВСС), пише в предисловието на доклада.

"Липсата на възможност за ефективно наказателно разследване по отношение на главния прокурор и неговите заместници е дългогодишен въпрос, повдигнат не само от ЕК, но и от Европейския съд по правата на човека и Съвета на Европа", напомня поредният доклад. ЕК е запазила и "опасенията, свързани със състава и функционирането на Висшия съдебен съвет", а в доклада се отбелязва, че въпреки разделянето на ВСС на съдийска и прокурорска колегии "участието на прокурорите и по-специално на главния прокурор в управлението на съдиите продължава да поражда загриженост". Не е пропуснато, че Инспекторатът към ВСС продължава да работи с изтекли правомощия от април м.г. , а повишенията на съдии се извършват извън обикновената процедура на открит конкурс. 

Отбелязва се, че България е приела нова стратегия за борба с корупцията до 2027 г., но остават значителни предизвикателства пред ефективността на мерките, свързани с почтеността на чиновниците, лобирането и защитата на източниците на сигнали за нарушения. Въпреки предприетите мерки окончателните присъди за корупция на високо равнище остават малко, обобщава комисията. В Брюксел са категорични, че промените в законодателството през преходни и заключителни разпоредби е заобикаляне на изискванията за оценка на въздействието от въвежданите правни изменения.

ЕК продължава да се тревожи от липсата на прозрачност на собствеността на медиите у нас и отчита, че условията за работа на българските журналисти не са се подобрили в последните 10 месеца. 

Доклад на Антикорупционния фонд (АФК) пък изследва множество наказателни производства срещу лица, заемащи висши държавни длъжности. "От изследваните 45 казуса в периода 2014-2020 имаме 21 окончателно приключили, от които 16 със съдебен акт, а 5 са прекратени или въобще не е образувано наказателно производство. От тези 16 само 3 са приключили с осъдителни присъди. Това е огромна разлика спрямо останалите видове дела, когато става дума за борбата с най-значимата корупция", представи резултатите от изследването адвокат Андрей Янкулов. Въпросните казуси включват производства срещу бивш министър, двама зам.-министри, началници в енергийния сектор и др. Посочва се, че срещу Бойко Борисов е проведена не особено щателна предварителна прокурорска проверка за евентуално превишаване на власт и е отказано образуването на разследване. "Ако гледаме тези резултати от изследването, човек ще си каже, че корупция по високите етажи на властта няма. Очевидно реалната картина далеч не е такава. Реално има много високо ниво на скрита корупция по високите етажи, която въобще не достига до съдебно преследване. Фактически огромна част от делата са такива, по които реално няма престъпление, но по тях нарочно се водят дела", смята Янкулов.

От близо 300 сигнала до КПКОНПИ тя се е произнесла по 122, като конфликт на интереси е установен при 30 казуса. 96 от сигналите са за местни управници - кметове, общински служители и др., а 26 са за началници на централно ниво. 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 493

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 492

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 435

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 430

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ