18 Септември 2025четвъртък12:05 ч.

ЕК постави тежка диагноза на българското образование

автор:Дума

visibility 1228

Доклад, в който се изреждат проблемите в българското образование и се отправя призив за нови реформи и осъвременяване на системата, публикува Европейската комисия.
Усилията на България да осъвремени образователната система продължават, но подобряването на качеството и приложимостта на пазара на труда остават предизвикателство, се казва в оценката на комисията, цитирана от БТА.
Престижът на преподавателската професия у нас е нисък, а преподавателите застаряват, изтъкват от ЕК и препоръчват увеличение на заплатите в тази област.
Демографските тенденции и увеличаващият се недостиг на умения показват, че България трябва да вложи повече в обучението на гражданите, е друга препоръка от Брюксел. Нуждата от повишаване на уменията на възрастните е голяма, но участието в обученията за възрастни е слабо, се допълва в документа.
Данните за нашата страна показват, че за последното десетилетие броят на напусналите преждевременно училище е намалял с две на сто, но все още остава малко над средното в ЕС. Значително по-слабо е участието на българите (2,5 на сто) на възраст 25-64 години в учебни дейности спрямо останалите граждани на ЕС (11,1 на сто). Сред нуждите, посочени от българските учители, е придобиването на умения за преподаване с по-технологични средства.
За ЕС комисията препоръчва да бъдат привлечени качествени учители и те да получат необходимото, за да останат в системата. Отчита се, че все още финансирането на образованието остава под равнищата от преди икономическата криза от 2007-2008 година.
Делът на младите хора с диплома за висше образование в ЕС е нараснал от 32,3 на сто през 2009 г. на 40,7 на сто през 2018 година. Делът на децата, които ходят на училище от ранна възраст, е нараснал от 90,8 на сто през 2009 г. на 95,4 процента през 2017 година. Всеки пети 15-годишен европейски ученик все още не може да реши прости задачи, свързани с четене и смятане, се отчита в доклада.

Язовирите са 59% пълни, но загубите по мрежата стигат до 90%

автор:Дума

visibility 136

/ брой: 174

Увеличават месечната докторантска стипендия

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 174

Кметът на Огняново нападнат и бит от хотелиер

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 174

526 училища ще имат статут на иновативни през 2025/2026 г.

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 174

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 134

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 142

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 130

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 114

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 120

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 133

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 131

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ