13 Юли 2025неделя17:41 ч.

ЕК започна наказателна процедура срещу Унгария

Брюксел подаде жалба срещу Гърция, Хърватия и Италия заради мигрантите

/ брой: 287

автор:Дума

visibility 84

Европейската комисия откри наказателна процедура срещу Унгария. Брюксел отбеляза, че не е удовлетворен от отговора на унгарските власти на изразените опасения към законодателството за убежище, което според ЕК нарушава правилата на ЕС. Унгария има два месеца да отговори на изпратеното й писмо от комисията.
Будапеща веднага обяви решението на ЕК за "акт на отмъщение" заради това, че Унгария отхвърли задължителните квоти за мигранти.
Страната изгради ограда по южната си граница, за да не могат да преминават мигранти, и се обяви против подкрепяния от Германия план за налагане на задължителни квоти за разселване на десетки хиляди мигранти из страните членки на ЕС.
"Това е несправедлива и нечестна процедура, плод на отмъщение от политически групи, които не одобряват решимостта на Унгария да защитава европейските граници", заяви Янош Лазар, шеф на кабинета на премиера Виктор Орбан.
Според него Германия повече заслужава наказателна процедура заради огромните закъснения в разглеждането на молбите за убежище на хилядите мигранти, които е приела.
В същото време жалба срещу Гърция, Италия и Хърватия заради некоректното регистриране на пристигащите мигранти подаде Брюксел.
Гърция е взела пръстови отпечатъци само от около 121 хил. от почти половин милион души, които са пристигнали в страната между 20 юли и 30 ноември тази година, сочат данните на ЕК.
Брюксел предупреди трите държави за последствията още преди два месеца, но в четвъртък заяви, че те не са успели да намерят ефективно решение на проблема. ЕК заяви, че е изпратила официални писма с предупреждения към трите държави, което е първата официална стъпка от започването на съдебен процес.
Междувременно гръцкият премиер Алексис Ципрас призна, че страната му се е забавила с реакцията относно мигрантската криза. В отговор на забележката на Европейската комисия той заяви, че всички пристигащи в Гърция вече са регистрирани. Това лято Гърция беше "изненадана" от нахлуващата вълна, "но от септември няма нито един, който да е пристигнал и да не е регистриран", каза в отговор на парламентарен въпрос гръцкият премиер.
Поради липсата на техника за пръстовите отпечатъци понякога "минават няколко часа" за вземане на отпечатъци по традиционния начин с мастило, след което да се вкарат в европейската система за проверка, призна Ципрас и отново изрази апел към европейските партньори да доставят достатъчно апаратура за пръстови отпечатъци.
Междувременно правителството на Словения представи проектозакон, който ще ускори процедурите за оценка на кандидатите за убежище в страната. Откакто Унгария затвори границата си със Хърватия в средата на октомври и пренасочи мигрантския поток западно към Словения, над 310 хил. души дойдоха в малката балканска страна на пътя на балканския миграционен коридор, отбелязва Ройтерс.
Съгласно предложението властите ще имат два месеца, за да решат въпроса с молбите за предоставяне на убежище на хора, за които още от началото е установено, че те не се нуждаят обезателно от международна защита.
През ноември Словения каза, че ще връща икономическите мигранти, пристигащи през Хърватия.
 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6120

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4148

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4806

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5688

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4181

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4212

/ брой: 126

Тупик

visibility 5775

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5061

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 5960

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 5890

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ