09 Март 2026понеделник20:34 ч.

ЕК започва 4 наказателни процедури срещу България

Комисията ни порицава за проблеми в областта на прането на пари, борбата с измамите със средства от ЕС, качеството на въздуха и морската безопасност

/ брой: 104

автор:Дума

visibility 2013

Европейската комисия съобщи за четири наказателни процедури срещу България. Процедурите са в областта на прането на пари, борбата с измамите със средства от ЕС, качеството на въздуха и морската безопасност.

Комисията призовава страната да въведе правилно европейските правила срещу прането на пари и дава двумесечен срок за отговор. Пояснява се, че България е съобщила за пълно въвеждане на правилата, но ЕК е установила няколко случая на несъответствия, например при задължението за регистрация, лицензиране или регулиране на доставчиците на услуги. Ако България не предостави задоволителен отговор в срок от два месеца, ЕК може да продължи с наказателната процедура, се посочва в съобщението.

ЕК призовава още България, Полша и Финландия да спазват правилата за борбата с измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС. Комисията започва производство за установяване на нарушение с изпращането на официални уведомителни писма за неправилно въвеждане на правилата на ЕС в тази област. Трите държави разполагат със срок от два месеца, за да предприемат необходимите мерки. При липса на задоволителен отговор комисията може да реши да продължи с наказателната процедура.

Комисията е решила и да изпрати мотивирано становище до България, защото страната не е премахнала пречките пред достъпа до правосъдие във връзка с плановете за качество на въздуха. Европейските правила предвиждат, когато пределно допустимите стойности, определени от законодателството на ЕС, бъдат превишени, държавите да приемат планове за качеството на въздуха и да определят подходящи мерки, така че превишенията да бъдат възможно най-кратки. Предвижда се пряко засегнатите и природозащитните организации да имат право да изискват от властите да изготвят планове за качеството на въздуха и да има възможност да оспорят тези планове пред националните съдилища. В България обаче на природозащитните организации или физическите и юридическите лица не е осигурено право да се обръщат към съда в тези случаи.

Четвъртата наказателна процедура е заради неспазване на правилата на ЕС за морското оборудване. Правилата включват общи насоки за безопасност на оборудване като спасителни жилетки, средства за почистване на отпадъчни води или радари на борда на корабите, плаващи под знамето на държава от ЕС. 

В края на март държавата може да блокира

автор:Дума

visibility 687

/ брой: 43

Парламентът заседава извънредно за горивата

автор:Дума

visibility 655

/ брой: 43

Приходната агенция с нов директор

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 43

БВП нарасна с 3,1% през 2025 г.

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 43

Словакия блокира военния заем за Киев

автор:Дума

visibility 638

/ брой: 43

Китай е котва на стабилността

visibility 643

/ брой: 43

Доналд Тръмп преговаря с Куба

автор:Дума

visibility 655

/ брой: 43

Страшно дежа вю

автор:Александър Симов

visibility 654

/ брой: 43

Петилетка

visibility 557

/ брой: 43

Заплатите стават явни

visibility 618

/ брой: 43

Не на барута, да на знанието!

автор:Велиана Христова

visibility 732

/ брой: 43

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ