04 Май 2024събота15:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Репортаж

Екологичните мравки

Деца от столичното 2-ро СОУ се учат как да пазят природата и създават оригинални творения, опазващи околната среда

/ брой: 29

автор:Деси Велева

visibility 213

Планетата ни в момента е като затворен космически кораб. Движим се във вселената, а ресурсите ни се изчерпват, преди да сме достигнали до дестинацията си. Резултатът ще е загиване на човечеството. С подобни сравнения преподавателят по английски език Даниела Кацарова вече няколко месеца се опитва да внуши на учениците си значимостта на теми като екологията, нуждата от опазване на околната среда и отговорността на всички в тази кауза. Заедно с няколко инициативни и амбициозни деца и с много ентусиазъм учителката е създала екоклуб във 2 СОУ "Емилиян Станев" в София. Групата от петнайсетина момичета и момчета от 6-и и 7-и клас, нарекла се "Екологични мравки", ден след ден в клас, занимание след занимание в екоклуба успява да осъзнае, че прави нещо важно, с което може да помогне на училището си, на страната си, защо не и на планетата си. Като обсъждат проблемите на природата, спазват законите й и се опитват да привлекат и други в каузата си, Димана, Косара, Екатерина, Ралица, Диляна, Ита, Магдалена, Митко, Денис, Димитър, Антоан, Божидар, Иван, Симона, Бранимир всъщност са малка, но значима част от онази общност, която е решила да е активна, мислеща и отговорна към природата. Учителката им е горда с тях и се надява, че с приноса си към обучението им ще направи поколението им "по-зелено".

Децата по време на кулинарната изложба
 


Само след няколко месеца децата ще покажат нагледно резултата от работата си през тази учебна година, реализиран чрез европейски екологичен проект. В двора на училището им ще бъде поставена екологична

билкова спирала

 - съоръжение, подобно на пътека, която ще се извисява в небето. По нея ще се засадят различни билки, а в долната част на спиралата ще има басейнче, в което ще се събира дъждовна вода, за да подхравна насажденията. Идеята за съоръжението е заслуга само на децата, които се насърчават да мислят самостоятелно, без влиянието на по-възрастните. Преди да стигнат до нея обаче прогимназистите са изминали дългия път от кандидатстването за проекта до спечелването на средства за изпълнението му. Работата им започва през есента, когато научават за шанса си да участват в екопроект заедно със свои съученици между 12- и 16-годишна възраст от други крайдунавски страни. Той е под егидата на Световния фонд за дивата природа и целта му е младите хора да се образоват, да станат активни граждани и лидери. От училището пишат мотивационно писмо, в което се обяснява с какво този проект ще бъде полезен за учениците. Така от 140 кандидатствали училища от всички страни 33 са избрани за финансиране. Четири учебни заведения са от България, а 2 СОУ е между тях.

Димана (вляво) със съучениците си от екоклуба

Началото на работата е поставено с обучението в специална академия в Австрия на г-жа Кацарова и на седмокласничката Димана Борисова. Там двете участват в различни семинари, работни групи и мероприятия. Научават за основните екологични проблеми в света, за екологичния

отпечатък на човека върху природата,

за конкретните въпроси, засягащи река Дунав, както и как да ръководят проектите си.
В Австрия ни показаха какво всъщност правим в момента с планетата си. Така се замислих и осъзнах случващото се около нас, разказва Димана. Там тя вижда по един различен начин смисъла на колективната работа, как обучението може да става като игра, как хората зависят един от друг. Започнахме с нещо малко в нашия клуб, но то може да прерасне в голямо. Ако има повече хора, които се заинтригуват, има надежда за Земята, а младите  са най-важни, обобщава седмокласничката. Според нея именно хората на нейната възраст трябва да се замислят за бъдещето на планетата, да знаят, че ресурсите й се изчерпват и това да ги стресне. Димана вече вижда, че мисленето й се е променило и че повече внимава как действията й се отразяват на природата.

Едно от екокошчетата, създадени в рамките на проекта
 

След като се завръщат в България, Димана и Даниела Кацарова правят презентации пред учители и ученици и сформират група за работа по проекта. За начало всеки ученик от клуба трябваше да търси екопроблемите около себе си, разказва Даниела Кацарова. Децата предлагат свое мото и името на проекта, решават, че той ще е свързан с проблемите на обезлесяването.
Ако всеки направи нещо малко и го покаже на другите, инициативата ни може да се разрасне. Това е едно от нещата, на което ни учи проектът, разказва седмокласничката Екатерина. Нейната съученичка Косара пък споделя, че вече е станала

 по-нетърпима към отпадъците

около себе си и неведнъж е участвала в инициативи за почистване. Децата от малки трябва да свикнат с опазването на околна среда и за да ги заинтересува каузата, нещата е хубаво да се правят по развлекателен начин, във вид на игри, смята друга участничка в клуба - Ралица. Според Магдалена колкото повече инициативи реализират в клуба, толкова повече хора ще научават за тях и ще има полза от работата им. Ние сме деца, а децата гледат другите деца и така всичко лавинообразно може да се разпространява, обобщава Магдалена.
Първата фаза на работата им е да информират съучениците си колко е важно да се пести хартия. Затова правят и конкурс за изработка на най-екологично кошче от отпадъчни материали, в което да се събира хартия. Втората част от проекта е кулинарна изложба от сладкиши, чиято цел е да се наберат средства за изпълнение на крайната цел - спиралата на билките. Така се появяват

 "вкусните" междучасия,

 в които децата продават на връстниците си и на учителите сладките си творения. Втори подобен базар ще има и за празника Свети Валентин, като учениците ще изработят различни сувенири. Допълнителните пари са нужни, тъй като финансирането по проекта е скромно и недостатъчно.
Децата са изработили и плакат с името на клуба - "Екологичните мравки", като на него мравките държат земното кълбо, на което пише "Животът няма връщане назад".
Учениците не стоят само в класната стая. Те са участвали в инициативата "Ученическа гора" на Витоша със засаждане на дървета. В края на проекта, който ще приключи през май, те се канят да организират парти в двора за цялото училище. В началото на юни пък отново учител и ученик ще отидат в Румъния, където всяко училище ще представи за 4 минути резултатите от работата си. Сред всички ще бъдат наградени четири екипа, а членовете му ще получат за награда участие в летен лагер в Карпатите, Румъния. Дори да не сме сред тях, децата вече са победители. Те са работили и са печеливши, дали са нещо на училището си и на природата, обобщава учителката им. Тя е благодарна на директора на училището Елеонора Лилова за подкрепата, за това, че вдъхновява, стимулира за творческа работа и  оказва подкрепа при осъществяването на идеите. И е категорична, че проектът е успешен, защото е вдъхновил учениците за работа, те са доволни, че правят нещо различно, от което могат да видят конкретен резултат, и оценяват колко е важно, че работят сами. А току виж от екомравки някои от тях след години се превърнат в екотитани.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ