17 Юни 2024понеделник11:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Румен Гълъбинов

Експерт: България ще изостане в икономическото възстановяване

/ брой: 48

автор:Мая Йовановска

visibility 1100

България ще изостане от средното в Европейския съюз икономическо възстановяване през тази година. Това каза пред ДУМА икономистът Румен Гълъбинов, член на Стратегическия съвет към президента Румен Радев. 

Както вече стана известно от предварителните данни на националната статистика, БВП на България през 2020 г. се свил с 4,2% - повече от заложеното в бюджета. В последната си прогноза Европейската комисия  предвижда икономиката на ЕС да нарасне с 3,7% през 2021 г. и с 3,9% през 2022 г. ЕК очаква обаче БВП на България да нарасне с до 2,7% през 2021 г. и с 4,9% през 2022 г. Това значи, че страната ще изостане от средното за ЕС нарастване. За България очакваната инфлация е 1,7% през 2021 г. и 1,8% през следващата. 

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие смята, че икономическите перспективи значително са се подобрили през последните месеци заради развитието на ваксините и очакванията за нови стимули. "Икономическото въздействие на пандемията е неравномерно в отделните държави членки на ЕС и заради това се очаква и темповете на възстановяване също да се различават. Възстановяването ще зависи основно от успеха на кампаниите за ваксинация и възможността процесът да доведе до по-бързо от очакваното облекчаване на противоепидемичните мерки и до по-ранно и силно възстановяване. Ако не ускорим съществено ваксинацията, възстановяването на икономиката ни през 2021 г. ще е с по-нисък темп от средния в ЕС и еврозоната. Пандемията може да се окаже по-устойчива и дори по-тежка, ако масовото ваксиниране се забави", заяви Гълъбинов.

Според икономиста ваксините няма да окажат незабавно икономическо въздействие, но са важно условие за протичане на икономическото вазстановяване. Масовата ваксинация ще отнеме време и икономическите перспективи за 2021 г. ще продължат да бъдат неравномерно разпределени във времето, коментира той.

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 1556

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 1442

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 1634

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 1546

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 1685

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 1520

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ