Експерти отново предупредиха да не се злоупотребява с антибиотиците
Медици, вирусолози и епидемиолози от България, заедно с представители на СЗО у нас, дадоха специална пресконференция, свързана с прекомерната употреба на антибиотици в борбата с КОВИД-19.
От Световната здравна организация вече изразиха притесненията си, че покрай пандемията се засилва използването на антибиотици, което създава предпоставка за резистеност. Това от своя страна може да доведе до сериозни проблеми при лечението на други здравословни проблеми, коментира д-р Скендер Сила, представител на СЗО в България. По темата говориха още главният държавен звравен инспектор доц. Ангел Кунчев и председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова.
Не можем да си позволим пандемията от КОВИД да се превърне в пандемия от антибиотична резистентност, коментира д-р Сила. Всяка година в ЕС умират 25 000 души от резистентни инфекции, които не се повлияват от антибиотичното лечение, като СЗО определя антимикробната резистентност като една от 10-те най-големи заплахи за човешкото здраве.
Д-р Сила благодари на всички здравни работници за борбата с коронавируса в България. Той изказа съболезнования на близките на починалите от коварната болест. Той обясни, че има неконтролируема употреба на антибиотици. За това и се обръща сериозно внимание на обществото. По думите му трябва да сме предпазливи, защото в противен случай може да има риск пред бъдещето ни и обяви, че всеки трябва да поеме своята отговорност в тази насока.
"Не трябва да позволяваме на COVID-19 пандемията да се превърне в катастрофа, наречена антимикробна резистентност", подчерта експертът, цитиран от Новини.бг.
Той цитира данни от международно изследване, което показва, че антибиотиците са използвани предимно за профилактика. Много хора го взимат без да имат симптоми, алармира специалистът от СЗО. А иначе само при 8% от инфектираните от коронавирус имат микробна инфекция, въпреки това масово се назначават антибиотици.
Д-р Сила каза, че успешните мерки за профилактика и контрол трябва да е кауза на всички. Затова дори и в животновъдството трябва да са внимателни с използването на антибиотиците.
"През последните години СЗО работи в тясно сътрудничество с българските власти за разработване на план за антимикробната резистентност", отбеляза още той и добави, че се изисква необходимото финансиране, за да се случи това.