Eксперти прогнозират спад в цените на играчите и на 5-те големи първенства
Пандемията от коронавируса засегна футболната индустрия доста сериозно, а очакванията са тази тенденция да се запази.
Статистическият център CIES Football Observatory прогнозира разликите в бъдещите стойности на играчите в случай, че не се играят повече мачове и не се подновят договори до края на юни. По този начин общата трансферна стойност на играчите от водещите 5 големи първенства би намаляла с 28%: от €32,7 на 23,4 млрд.
Размерът на спада варира в зависимост от различни фактори като например възрастта на играчите, продължителността на договора, траекторията на кариерата и последното му представяне преди прекъсването.
Най-голямата загуба в относително отношение засяга по-възрастните футболисти със сравнително кратки договори и играли по-малко през този сезон, отколкото в предишния. Но няма да подмине и големите играчи в средата на футболния си път. Само като пример - прогнозната стойност на Пол Погба ще спадне почти наполовина от 65 милиона евро на 35 млн. евро.
Най-голямата потенциална загуба в процентно изражение беше измерена за френския тим Олимпик Марсилия - спад от 38%. Втори най-ощетен отбор се оказва Интер Милано, чиято трансферната стойност слизс 35.7%. Следват Верона с 34.3%, СПАЛ Ферара с 34.2 и Шефилд Юнайтед с 33.2. Обратно - най-малка очаквана загуба се предвижда за друг френски отбор - Брест, едва -16 %. Следват Лече заради ниската себестойност при придобиването на футболистите и испанският Майорка.