14 Юли 2025понеделник06:48 ч.

Емил Димитров - звезда, която не помръква

Пощенско-филателно издание с лика на именития поп изпълнител пуснаха "Български пощи"

/ брой: 297

автор:Дума

visibility 1637

Портретът на любимия на поколения българи изпълнител Емил Димитров е пресъздаден на пощенска марка. Художник е Дамян Дамянов. Тя бе пусната в обращение вчера в Музея на съобщенията в София. Пощенско-филателното издание, посветено на 75 години от рождението на певеца, излиза в 12-хиляден тираж. В церемонията участва и Емил Димитров-син.
"Ако си дал, ако си дал, ако си дал от себе си, не си живял, не си живял напразно..." Няма българин, чието сърце да не трепне от тези думи от текста на Иля Велчев, от тази музика и от този глас. Защото те могат да бъдат само на един човек - големия артист, големия глас на България Емил Димитров, който трябваше вчера да навърши 75 г. Той е не просто част от нашия живот, той е емоцията на нашата младост, вълнението, просълзените очи, образът на приятеля, любимия, чакания гост, припомня БГНЕС. Неговата "Моя страна, моя България" - песен на столетието в България и неофициален химн на страната ни, заедно с "Една българска роза" на Паша Христова станаха емблема на родината, която винаги те чака да се завърнеш. И въпреки музикалните вкусове, които за добро или лошо се промениха драстично в периода на прехода, тези две перли в нашето певческо изкуство се оказаха по-живи и по-актуални от всякога. Особено сега, пред Коледа, когато българските домове очакват своите синове и дъщери от всички краища на света... "Колко нощи аз не спах, колко друми извървях - да се върна в мойта хубава страна, майка, татко и жена да прегърна", слушаме кристалния глас с мелодията, която и насън ще запеем.
Емил Димитров е роден на 23 декември 1940 г. в Плевен в семейство на илюзионисти. Още като ученик са увлича от музиката, започва да композира и участва в училищни пиеси. През 1960 г. е приет да следва във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов". Същата година прави своя музикален дебют с песента "Арлекино". Това е стартът на неговата успешна кариера. Следват концерти в България и в много европейски страни, с най-голяма популярност се ползва във Франция и бившия Съветски съюз. През 1970 г. излиза "Моя страна, моя България", която е записана на четири езика - френски, италиански, немски и английски. "Моя страна, моя България" е песента, създадена специално за мен, по повод моето раждане през 1970 г.", разказа за ДУМА по повод 70-годишнината от рождението на музиканта, синът му Емил Димитров-младши.
Седемдесетте години са изключително успешни за Емил Димитров. Той пее на една сцена с Джани Моранди, "Рики е повери", Алла Пугачова и Йосиф Кобзон. Водещи звукозаписни компании сключват договори за записване и издаване на негови песни. Репертоарът на певеца включва над 400 композиции. В края на ХХ век здравословното състояние на Емил Димитров се влошава. През 1999 г. той преживява мозъчен инсулт, а сърцето му спира да тупти на 30 март 2005 г.
Веднъж, преди края, ме попита дали ще го помнят, сподели пред ДУМА Емил Димитров-младши. Казах му: Помнят те! И така ще бъде.
 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ