11 Май 2024събота12:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Петър Кънев:

Енергетиката трябва да бъде приоритет за новата власт

България не е готова за Зелената сделка, твърди водачът на листата на "БСП за България" във 2 МИР - Бургас

/ брой: 216

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2060

ПЕТЪР КЪНЕВ е роден в Ямбол. Там завършва математическата гимназия. След това се дипломира в Московския университет по печата. Близо 40 години се занимава с полиграфия. Бил е народен представител, председател на групата за приятелство с Русия, както и съветник на президента Георги Първанов. Председател на Съюза на печатарите, бил е вицепрезидент на Съюза на работодателите и на КРИБ. Бивш волейболист и вицепрезидент на Българската федерация по волейбол. Голямата му страст е гмуркането.


- Г-н Кънев, какво още трябва да се случи в България, за да разберат политическите сили, че проблемите на държавата могат да бъдат решавани само с диалог?

- Обикновено на срещи с журналисти се проявява интерес какво най-често ме питат хората по време на предизборната кампания. За мое голямо учудване това не са въпросите за социално-икономическата криза и проблемите около пандемията. Хората питат няма ли най-накрая в парламента да седнем на една маса, да преодолеем разногласията, които естествено съществуват между политическите сили, и да работим за родината. Все пак съм оптимист, че след предстоящите избори най-накрая това ще се случи. Приятел хуморист се шегуваше, че в последните два парламента най-после са победили здравите сили, а сега е ред здравият разум да победи здравите сили. Защото ни трябват мъдри и спокойни политически лидери. През последната година БСП има точно такова поведение. Затова съм по-скоро оптимист, отколкото песимист, за това как ще се развие ситуацията след изборите.

- Вече година и половина живеем в необикновени условия, каква очаквате да бъде следващата икономическа година?

- Очаквам да бъде по-тежка и по-сложна. Българската икономика много години беше сателит в Източния блок. Сега отидохме в другата крайност - да бъдем сателит на европейския пазар. Над 70 процента от износа на нашата страна се формира от поръчките на Европейския съюз. Преди няколко години най-после постигнахме половината от брутния вътрешен продукт на страната да се формира от износа. Разбира се, това е чудесно за отворена икономика, каквато е българската като част от икономиката на Европейския съюз. Но това я прави изключително уязвима и лабилна, когато Европа преживява някакви сътресения. А Европа в момента е в не лош тренд. Икономиката се възстановява, макар и не с темповете, с които това става в Китай и САЩ.

- Кои са икономическите приоритети в предизборната програма на БСП?

 - За съжаление, пострадахме и от енергийната криза, която не е български патент. Предложенията на БСП за действията на едно бъдещо правителство са добри, логични и напълно могат да бъдат реализирани. При сегашната структура на ценообразуване в енергетиката по-лесно може да бъде намерено решение за битовото потребление, отколкото за индустрията. Но така или иначе, проблемите на енергетиката би трябвало да бъдат първа точка в дневния ред на бъдещото правителство.

Диспропорциите в енергетиката са страхотни. Печалбата на АЕЦ "Козлодуй" е милиард и половина лева над очакваното. Почти половин милиард над очакваното е и печалбата на НЕК. Това са най-големите търговци на електричество в БЪлгария. Сега се търсят варианти тези пари чрез дивидента да се изземат обратно от държавата и да се разпределят между всички битови и небитови потребители, които реално са формирали тази печалба с пари, измъкнати от българските семейства и фирми.

Сега сърбаме плодовете на безгръбначното ни поведение през последните десет години, когато се отказахме от АЕЦ "Белене" и от газопровода "Южен поток". Сега природният газ, който получаваме, е същият като произход и дестинация, само че го вземаме от Турция. През последните десет години бяха направени много глупости в енергетиката, които трудно ще бъдат поправени, но все пак съм оптимист, въпреки тежките месеци, които предстоят.

Най-важното е да бъде сформирано стабилно правителство с мандат най-малко година и половина. А като представител на бизнеса ще се боря за намаляване на административната тежест върху него и за въвеждането на патентен данък там, където може да стане. Твърдо съм и за диференцирани ставки на ДДС и за децентрализация на бюджетите на общините. Спокойно може да им се отстъпят част от парите, които събира държавата, но с превъзлагането на определи функции.

- Освен енергетиката, кои са другите приоритети в програмата на БСП?

- Логично е те да са свързани със здравеопазването, образованието, транспорта. За първите сто дни е логично да има около двадесет приоритета, но истината е, че без работещ парламент почти нищо не може да се направи. Освен това съставянето на самото правителство, което се очертава да бъде коалиционно, ще бъде доста трудно, защото всяка от политическите сили ще поставя своите изисквания. Ние настояваме да бъдат въведени диференцирани ставки на ДДС. Предполагам, че някои от евентуалните коалиционни партньори ще бъдат против това. Проблемът с влизането в еврозоната също е деликатна тема. По принцип ние сме за приемането на еврото, но не на всяка цена. Изключително тежък е и въпросът защо Европейският съюз ни забрави за Шенген. Ние сме изпълнили всички критерии. Политическото решение вече е взето. Европарламентът твърдо заяви, че подкрепя страната ни за Шенген.

За съжаление, през последните години България загуби желанието за реформи. А те са необходими в абсолютно всички сектори. Да вземем здравеопазването. Със сегашния модел и превръщането на болниците в търговски дружества превърнахме здравето в стока. В момента и нивото на образованието е трагично. Да не говорим за административното обслужване. Просто за всичко това трябват лидери с реална концепция какво трябва да се направи.

- За краткото време, което остава до края на годината, ще може ли на първи януари страната да се събуди с нов бюджет?

- Ако нашите политици проявят отговорност и се разберат по основните приоритети на държавата за следващите дванадесет месеца, абсолютно реално е да посрещнем Нова година с приет бюджет. Няма никаква драма и ако основният финансов закон на държавата бъде приет в първите дни на януари. Просто трябва парламентът да поработи малко повече.

- Сега много се говори за плана за възстановяване и развитие. Правилно ли са определени приоритетите и не разчитаме ли твърде много на парите от него?

- До голяма степен приоритетите са определени правилно, но покрай него много бързо забравихме за програмите за новия програмен период до 2027 г., които са нещо съвсем друго. Но като няма правителство и парламент - така се получава.

- Има ли опасност икономиката на България да стане заложник на Зелената сделка?

- Нека се върнем назад във времето и да направим ретроспекция. Имахме атомна централа с шест енергийни блока. Останаха само два. С течение на времето реално ни спряха изграждането на АЕЦ "Белене". Направено бе всичко възможно да бъде спрян и газопроводът "Южен поток". С пускането на "Северен поток" бяхме лишени и от газопровода от Румъния, който през нашата страна снабдяваше Турция и Македония. Сега остава с бързи темпове да затворим ТЕЦ-2 и въглищните мини в комплекса "Марица Изток". Зелената сделка е нещо прекрасно, но към нея трябва да има енергийна алтернатива. В този смисъл България не е подготвена за нея. Освен това много се съмнявам, че в Европа разбират колко рискова е тази програма.

- За решаването на какви проблеми в Бургаския регион ще работите като като народен представител?

- Там има много проблеми. На първо място Бургас няма концепция за развитие. Той е напълно деиндустриализиран град. Вече пет години съм народен представител там и нямам обяснение защо градът с най-добра локация - пристанище, летище, жп линии, автомагистрала, е с толкова бавно индустриално развитие. Колегите от другите политически сили се заблуждават, че бързо може да бъде изграден четирилентов път на юг от Бургас. Презастрояването остава като проблем, но по-голям от него е тенденцията младите хора да продължават да напускат Бургас.

И трите телекома с рекордни приходи

автор:Дума

visibility 903

/ брой: 86

Гвоздейков пак смени началника на НКЖИ

автор:Дума

visibility 845

/ брой: 86

Вето върху тавана за надценката на хляба

автор:Дума

visibility 854

/ брой: 86

Червеното месо и млякото разболяват планетата

автор:Дума

visibility 819

/ брой: 86

Европа се окъпа в светлини за 9 май

автор:Дума

visibility 859

/ брой: 86

Катастрофална загуба за социалдемократите в РСМ

автор:Дума

visibility 857

/ брой: 86

Популярността на САЩ като глобална сила спада

автор:Дума

visibility 783

/ брой: 86

Си Дзинпин пристигна в Унгария

автор:Дума

visibility 814

/ брой: 86

Време е

автор:Александър Симов

visibility 836

/ брой: 86

С надежда за партньорство

visibility 784

/ брой: 86

Извращението Евровизия

visibility 825

/ брой: 86

9 май - ден на Победата

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 86

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ