13 Юли 2025неделя02:00 ч.

Енергийна стратегия: Нови 4 ядрени реактора и ВЕЦ-ове на Дунав

Миналата година АЕЦ "Козлодуй" била пред спиране

/ брой: 11

автор:Дума

visibility 201

Амбициозна стратегия за развитие на българската енергетика с 30-годишен хоризонт - до 2053 година, представи служебният енергиен министър Росен Христов на специално организиран за целта форум.

"В сектора на ядрената енергетика се предвижда строителството на 4 нови блока - два на площадката в Белене и още два в АЕЦ "Козлодуй". Тяхната обща мощност трябва да бъде 4 000 мегавата.  Нашите идеи се основават на съществуващото вече ноухау у нас и интереса от чуждестранни инвеститори", коментира Христов. 

Стратегията придвижда на максималното удължаване на живота на ТЕЦ-овете и то не в режим на очакване на неизбежна гибел, а напротив - развитие до 2030 година. След това ще се върви към поетапно извеждане от експлоатация на мощностите с цел постигането на европейските изисквания за декарбонизация, като същевременно се осигурява друга работа на всички заети в бранша, коментира още министърът.

Документът поставя акцент и на възобновяемите енергийни източници. Към 2030 година трябва в микса да бъдат включени 7 гигавата слънчеви и 2 гигавата вятърни мощности, като техният обем би трябвало да се увеличии съответно на 12 и 4 гигавата към 2050 година. 

"Съобразяваме се обаче с географските особености на България. Много от тази земя е плодородна, която трябва да се ползва за други нужди, не за фотоволтаици", подчерта Христов.

Служебният кабинет възражда и идеята за ВЕЦ-ове по българското поречие на река Дунав, чиито корени са още от времето на социализма. 

"Има силен потенциал за изграждане на водноелектрически централи. Водим и разговори с Румъния за изграждане на две такива  мощности по река Дунав. Това е може би най-изгодната икономически инвестиция, тъй като освен електроцентрали, това се явяват и коридори за сухопътния и ЖП транспорт, ще помогнат и за корабоплаването, както и напояването. Те са изключително важни и за стабилността на водата от гледна точка на сигурността на АЕЦ "Козлодуй", тъй като това лято поради екстремното засушаване нивото на водата падна до минимум и бяхме на прага да спрем централата заради затруднения с охлаждането", обясни визията си шефът на енерговедомството.

Общо се планира увеличаването на водноелектрически мощности с 870 мегавата до 2030 година и 1270 до 2050 година. Активно ще се работи и за разширяването на ПАВЕЦ Чаира, както и изграждане на други подобни мощности в размер на 1 гигават. Проучват се и иновативни технологии за съхранение на енергия в земните недра под формата на сгъстен въздух. Освен това - работи се по изграждането на 600 мегавата батерии за съхранение на енергия, развитие на електропреносната мрежа и дигитализация на сектора 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ