28 Април 2024неделя01:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Според шефа на БЕХ Валентин Николов ( средата) в региона се очертава дефицит на електроенергия и за да бъде преодолян той са необходими нови мощности.

Енергийни шефове се оправдават за скъпия промишлен ток

Въпреки усилията на властта цените на електроенергията у нас остават високи

/ брой: 163

автор:Дума

visibility 1183

Свързването на българския електроенергиен пазар с гръцкия през май, а оттам и с италианския, не е довело до рекордно високите цени на тока на борсата у нас. Предстоящото през октомври сливане с румънския пазар и нагоре с Унгария, Чехия и Словакия също няма да се отрази върху тарифите на свободния пазар. Така се оправдаха шефовете на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) Константин Константинов и на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев за твърденията на бизнес организациите, че пазарното обединение е сред причините за кризата с високите цени на тока, довели до ограничаване работата на предприятия. Шефовете на Българския енергиен холдинг Валентин Николов и на държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" Живко Динчев и представители на енергийното министерство се включиха в заседанието на временната комисия за ревизия на управлението на ГЕРБ, което вчера обсъжда цените на електроенергията на свободния пазар. Те остават на нива от около 200 лв./МВтч след задействането на допълнителни мощности, като преди това надхвърлиха 300 лв./МВтч. Въпреки демонстрираните усилия на държавната енергетика цените остават доста високи за българската икономика и повличат след себе си и останалите стоки и услуги.

Пазарното обединение с Гърция и което и да е друго било пазарно обединение не влияе на цените, камо ли драматично, заяви Константин Константинов пред депутатите. Ангелин Цачев допълни, че за да вдигне цените сливането на пазара ни с гръцкия, България трябва да има по-голяма възможност за пренос на електрическа енергия към определената пазарна зона. "Такава няма, тя не е създадена. И в момента няма как някой да твърди, че обединението, което трябваше да стане доста по-късно, отколкото обединението с Румъния, е повлияло върху цената на електрическата енергия в България. Основните причини може би трябва да се търсят на друго място", каза Цачев. На критиките на бизнеса, че не са изчакали първо обединението с Румъния, откъдето може да се осигури по-евтин ток, вместо с Гърция и Италия, където цените са високи и търговците предпочитат да изнасят, двамата отвърнаха, че тези обединения се съгласуват с европейските преносни оператори, борси и регулатори. И двете са закъснели с 3-4 години, а това с Румъния още повече - с десет месеца и след последното удължаване на срока. Сега през септември ще тръгнат първите тестове как функционира общият пазар с Румъния, Унгария, Чехия и Словакия и през октомври може да се очакват първите реални търгове с общ пазар и с тези държави, обясни шефът на БНЕБ.

"Не очаквайте някакви чудеса от пазарното обединение с Румъния, защото обмен с Румъния България има изключително голям, над хиляда мегавата за всеки час или поне има възможност за такъв обмен, има разполагаем капацитет", коментира Константинов. Той обясни на народните представители, че пазарното обединение само улеснява търговията, прави използването на трансграничния капацитет много по-ефективно, "но не се отразява драматично на цените, било то в посока нагоре или надолу".

На критиката на индустриалците, че страната изнася евтината си електроенергия, а скъпият ток се продава на българския пазар, изпълнителният директор на БЕХ Валентин Николов заяви, че страната задоволява дефицит в региона, не у нас. "В България няма дефицит. Нещата отиват на зле в региона от гледна точка на цената, ако не се изградят нови мощности. Ако наистина трябва да се помогне на бизнеса, това е вариант през въглеродните емисии да се върнат част от парите. Има и други начини, с които да се помогне на бизнеса, но регулативно да намалим цената на електрическата енергия за съжаление аз не виждам как", каза той.

Забавеното включване на свободния пазар на ТЕЦ "Марица Изток 2" шефът ѝ Живко Динчев обясни с технологичните особености, които не позволят активирането наведнъж на 1000 мегавата. Динчев сега оправда бавната си реакция с това, че са премахнати договорите за студен резерв. Те бяха спрени миналото лято в разгара на антиправителствените протести заради това, че ТЕЦ "Варна" на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган вземаше почти половината средства за студен резерв, плащани от ЕСО. 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 722

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 724

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 642

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 665

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ