23 Юли 2025сряда15:45 ч.

Живодар Терзиев

ЕС остава без руски нефт

/ брой: 237

автор:Дума

visibility 270

Русия предпочита да не изнася петрол или да намали драстично производството, отколкото да го доставя под наложения от Запада ценови таван. Това обяви руският вицепремиер Александър Новак, отговарящ за енергетиката. Държавите от Европейския съюз, Г-7 и Австралия се споразумяха купуването на руски петрол, доставян по море, да не надвишава цената от 60 долара за барел. Целта е Русия да бъде лишена от приходи, но същевременно да се поддържа потокът на суровината към световните пазари.

За момента въпреки че Европа вече не може да получава нефт от Руската федерация, а нефтът, който е получила, ще може да го продава като готови продукти до 5 февруари, цените са стабилни. Това обяви пред БНР председателят на Българската петролна и газова асоциация Живодар Терзиев. 

"По всичко личи, че може би ще посрещнем Коледните празници с цени по-ниски от тези в ноември, по колонките на българските бензиностанции", каза той. "Цените могат да тръгнат нагоре след Нова година, но това ще зависи от много други фактори", допълни той.

До март "Лукойл" няма да спре работа, смята Терзиев и добави, че ако бъде преустановена доставката на руски нефт, тогава ще възникне период от 3 до 6 месеца, в който ние ще трябва да намерим нефт и той трябва да е на добра цена.

"Дизелово гориво няма като предлагане, има недостиг в региона и в Европа. Цените падат, което аз си обяснявам само с едно - това вече не е търговия, това е политика на световно ниво. Това, че един продукт го няма, когато световните лидери са решили, че цената ще бъде понижена, то става с явно непазарни механизми. В този аспект  цените всеки ден са проекция на слухове, на решения и на алтернативни оценки какво би било в следващите месеци. Европейските страни ще останат без руски нефт с малки изключения: за Унгария  по тръба, и за България - по море. Останалите, големите индустрии са включени в това решение, което има за цел да ограничи приходите на Руската федерация. 

"За нас проблемът е много особен или по скоро ще го установим малко по-късно", коментира Терзиев.

"Ще са възможни вносове от съседни европейски държави, в това число и от Сърбия. Въпросът е на какви цени. Въпросът е дали няма да има вакуум в определени моменти за количества. Със сигурност ако това се случи в кратки срокове, тази зима - следващите 3-4 месеца, защо не и първото полугодие на 2023 г., нашият регион ще бъде във вакуум, което ще увеличи цените", коментира още Живодар Терзиев.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 215

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 223

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ